• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Paznokcie u stóp – najczęstsze problemy

Zdrowe stopy zapewniają komfort i estetyczny wygląd nie tylko kobietom! Co zrobić, gdy paznokcie u stóp odmawiają nam posłuszeństwa i sprawiają masę kłopotów?

shutterstock_59341201Grzybica paznokci
Zaobserwowałeś na swoim paznokciu nieestetyczne zgrubienia, podejrzane plamy lub zwiększoną łamliwość? Niestety – to może być grzybica paznokcia, będąca jedną z najczęstszych jego chorób. Może ona pojawić się także na paznokciach u dłoni, jednak ciepło i wilgoć panujące nieraz w naszych butach sprzyjają jej powstawaniu, więc częściej atakuje stopy. Gdy płytka paznokciowa zostaje zainfekowana przez grzyby, najpierw choruje niewielka część paznokcia. Jednak choroba szybko postępuje, powodując objęcie coraz większej jego części oraz ból. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do odpadnięcia paznokcia! W przypadku grzybicy paznokci ważna jest profilaktyka – zachowujmy ostrożność, korzystając z basenu czy siłowni! A w przypadku pojawienia się objawów, nie czekajmy na rozwój sytuacji, tylko reagujmy, sięgając po specjalne preparaty na grzybicę paznokci.

Wrastający paznokieć
Wrastający paznokieć to wyjątkowo bolesny problem! Mamy z nim do czynienia, kiedy paznokieć rośnie nieprawidłowo – do dołu, wrastając w skórę palca stopy. W efekcie cały palec jest nabrzmiały, czerwony i niezwykle wrażliwy na dotyk. Na szczęście możemy zapobiec takiej sytuacji, obcinając paznokcie w odpowiedni sposób – błędem jest zbyt mocne przycinanie, nadawanie im nienaturalnego kształtu oraz nieumiejętne usuwanie skórek. Jeśli jednak zauważymy u siebie niepokojące objawy świadczące o wrastaniu paznokcia, natychmiast udajmy się do specjalisty. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się krwawienia czy pogłębiania się opuchlizny, a niekiedy nawet do odpadnięcia paznokcia. Nie mówiąc już o ogromnym bólu podczas chodzenia!

Brzydki kolor paznokci
Nieładne, żółtawe zabarwienie paznokci może mieć bardzo różne przyczyny. U pań często bywa związane z nadużywaniem lakierów do paznokci, zwłaszcza tych w ciemniejszych kolorach. W przypadku panów świadczyć może o zaczątkach grzybicy paznokcia, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Niekiedy jednak tego rodzaju zmiany spowodowane są po prostu nieprawidłową higieną, zbytnim uciskiem w bucie czy uderzeniem. Często towarzyszy im zgrubienie paznokcia. Chcąc uporać się z tym problemem, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, np. produkty marki Scholl na grzybicę i przebarwienia paznokci. Pamiętajmy jednak, że w przypadku braku poprawy należy udać się do specjalisty w celu wykluczenia grzybicy.
Dbanie o własne stopy i paznokcie zapewni nam dobre samopoczucie oraz brak skrępowania na basenie czy na plaży. Wniosek? Naprawdę warto!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter