• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Zioła ajurwedyjskie – za co ceniona jest gotu kola?

Gotu kola, nazywana również wąkrotką azjatycką, znana jest z dobroczynnego wpływu na pracę całego organizmu, a zwłaszcza mózgu. Poleca się ją osobom narażonym na stres oraz mającym problemy z koncentracją i pamięcią. Gotu kolę nazywa się czasem rośliną długowieczności, ponieważ w znaczny sposób poprawia kondycję skórę i spowalnia procesy starzenia. Jakie jeszcze korzyści płyną ze stosowania wąkrotki azjatyckiej?

 

 

Skąd pochodzi gotu kola?

Jak wskazuje polska nazwa rośliny, rośnie ona przede wszystkim na terenach Azji. Można ją także znaleźć w Afryce, Ameryce i Australii. Jako pierwsi, wyjątkowe właściwości gotu koli, odkryli starożytni Chińczycy, którzy na stałe wprowadzili tę roślinę do swojej medycyny.

Zachodnie cywilizacje odkryły gotu kolę dość późno, bo dopiero w XX wieku. To właśnie wtedy powstał termin „adaptogeny”, który określa substancje roślinne wspomagające organizm ludzki w przystosowaniu się do różnych czynników środowiskowych.

Gotu kola jako adaptogen

Szczególną cechą łączącą wszystkie adaptogeny jest wspieranie organizmu w walce ze stresem. Nie mówimy tu wyłącznie o sytuacjach mających podłoże psychologiczne. Chodzi także o stres oksydacyjny oraz ten, który wywołuje np. zła dieta, brak snu, ruchu, nadprogramowy wysiłek fizyczny czy po prostu szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak np. smog czy promieniowanie UV.

Zadaniem adaptogenów jest nie tyle ochrona, co regulowanie naturalnych funkcji organizmu i przywracanie w nim równowagi. W zależności od zawartych substancji adaptogeny mogą wspierać różne narządy oraz procesy. A w jakich sytuacjach przyda nam się gotu kola?

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://mothersprotect.com/gotu-kola/

Gotu kola na pracę mózgu

Jedną z najważniejszych właściwości gotu koli jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego, a nawet wpływ na powstawanie nowych komórek. To sprawia, że regularne zażywanie suplementów z wąkrotką azjatycką usprawnia procesy myślowe, pamięć i koncentrację.

To samo działanie rośliny ma znaczny wpływ na poprawę nastroju oraz łagodzenie stanów depresyjnych i lękowych, co potwierdziły odpowiednie badania. Osoby regularnie przyjmujące gotu kolę przez dwa miesiące, zgłaszały redukcję stresu, niepokoju i przygnębienia.

Dzięki substancjom zawartym w roślinie następuje wzrost poziomu acetylocholiny, która przeciwdziała rozwojowi choroby Alzheimera. Ponadto u osób zażywających wąkrotkę obniżał się poziom beta-amyloidu, białka, które częściowo odpowiada za powstawanie tej choroby.

Ze względu na powyższe właściwości, gotu kola polecana jest osobom wykonującym wytężony wysiłek umysłowy. Można się nią wspomagać, jeśli pracujemy nad wymagającym projektem czy też przygotowujemy się do egzaminów.

Suplement warto wprowadzić do diety osób narażonych na stres, zmagających się ze stanami depresyjnymi oraz seniorów.

Gotu kola i jej wpływ na skórę

Chińczycy od dawna przypisywali roślinie działanie odmładzające, a współczesne badania potwierdziły tę teorię. Wąkrotka ma bowiem dobroczynny wpływ na skórę. Dzięki zawartości saponin oraz flawonoidów wspomaga produkcję kolagenu oraz kwasu hialuronowego, co pomaga w utrzymaniu jędrności, elastyczności i blasku cery. Gotu kola ułatwia pozbycie się cellulitu.

Gotu kola na krążenie krwi

Zażywanie wąkrotki azjatyckiej poprawia krążenie krwi, co przekłada się na usprawnienie wielu procesów w ciele. M.in. przyspiesza gojenie się ran i innych zmian skórnych, redukcję popękanych naczynek oraz żylaków. To sprawia, że wąkrotka jest stosowana nawet w terapii takich chorób, jak łuszczyca. Zaleca się ją także osobom, które chcą zredukować widoczność oparzeń oraz blizn pooperacyjnych.

Gotu kolę stosuje się w terapii wspomagającej leczenie nadciśnienia, zaburzeń krążenia obwodowego oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czy każdy może przyjmować gotu kolę?

Jedną z ważnych cech łączących adaptogeny jest brak toksyczności, co oznacza, że są one bezpieczne dla organizmu. Mimo to nie zaleca się ich stosowania kobietom w ciąży i karmiącym, ponieważ nie istnieją szerokie badania, które potwierdzałyby wpływ gotu koli na tę grupę.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter