• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jak odpowiednio dobrać elektrody spawalnicze otulone?

Spawanie to specyficzna czynność, która wymaga zastosowania odpowiednich sprzętów i materiałów. Elementami niezbędnymi w pracy każdego spawacza są elektrody spawalnicze otulone. Chcesz uzyskać wysokiej jakości spoinę i zwiększyć efektywność Twoje pracy? W tym artykule dowiesz się, jak je odpowiednio dobrać.

Czym są elektrody spawalnicze otulone?

Elektrody spawalnicze to elementy, które wykonane są z metalowych rdzeni. Pokryte są specjalnymi otulinami, które odpowiadają za wytwarzanie gazowej osłony łuku i ochronę płynnego metalu przed dostępem powietrza atmosferycznego. Występują w różnych długościach i średnicach. Służą do tworzenia trwałego spoiwa, które łączy poszczególne elementy. Wykorzystuje się je w urządzeniach do spawania metodą MMA. 

Jak odpowiednio dobrać elektrody spawalnicze otulone?

Elektrody spawalnicze otulone pozwalają na spawanie stali niestopowych i stopowych, żeliwa, niklu oraz miedzi. Zastanawiasz się, jak odpowiednio dobrać ten element, by uzyskać wysokiej jakości spoinę o dobrych właściwościach? Wybór elektrody powinien zależeć od rodzaju spawanego materiału, pozycji spawania i samej spoiny. Wyróżnia się następujące ich rodzaje:

elektrody rutylowe – łatwo się topią i tworzą gładką spoinę. Doskonale sprawdzają się podczas spawania niewielkich elementów we wszystkich pozycjach. Jeśli są odpowiednio przechowywane, nie trzeba ich suszyć przed użyciem.

elektrody celulozowe – idealnie radzą sobie z łączeniem metali w trudnych warunkach. Nie są wrażliwe na zmiany temperatury czy pogody, dlatego można po nie sięgać podczas pracy na świeżym powietrzu. Często wykorzystywane są do wykonywania prac spawalniczych przy rurociągach przemysłowych. Materiał ten umożliwia głębokie wtopienie się w spawany element.

elektrody zasadowe – w składzie otulinie zasadowej znajdziesz fluoryt i węglany magnezu oraz wapnia. Dlatego też przed użyciem konieczne jest ich wysuszenie. Dzięki temu uzyskasz spoinę odporną na pękanie i kruszenie. Można nią spawać grube i sztywne elementy. Należy je przechowywać w specjalnych termosach.

elektrody kwaśne – otuliny kwaśne zawierają tlenki żelaza i odtleniacze. Umożliwiają uzyskanie płaskiej i gładkiej spoiny. W większości przypadków nie wymagają suszenia. Doskonale sprawdzają się podczas spawania w pozycji podolnej i nabocznej. 

elektrody specjalne – to połączenie dwóch różnych elektrod. Dzięki kombinacji ich najlepszych właściwości możliwe jest spawanie konkretnych materiałów.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter