• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Aktualne zasady odliczania podatku VAT od samochodów firmowych

142468632402197900Od 1 kwietnia 2014 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące rozliczania VAT w przypadku firmowych samochodów osobowych. Jest to bardzo ważne dla wszystkich przedsiębiorców, którzy planują zakup auta, dlatego warto dokładnie sprawdzić aktualne informacje na ten temat. Na szczęście są one korzystne z punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą.

Chociaż nowe przepisy dotyczące rozliczania VAT-u obowiązują już od jakiegoś czasu, kwestia samochód osobowy a VAT, nadal budzi wątpliwości wśród wielu przedsiębiorców. Zgodnie z wprowadzoną nowelizacją dotyczącą podatku VAT podatnicy będą mieli prawo do odliczenia 50 proc. VAT-u w przypadku zakupu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony. Taka wysokość odliczenia obowiązuje, gdy auto jest używane do celów prywatnych i firmowych. Inne zasady będą obowiązywać w przypadku samochodów przeznaczonych wyłącznie do użytku firmowego, kiedy to podatnicy mogą odliczać 100 proc.

VAT-u zarówno od zakupu, jak i od użytkowania auta osobowego, w tym również od zakupu paliwa do takiego samochodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieje również sporo bardzo restrykcyjnych wymogów, których należy przestrzegać, żeby takie odliczenie było możliwe. Przede wszystkim każdy przedsiębiorca, który chce uzyskać pełne odliczenie podatku musi zgłosić samochód w urzędzie skarbowym.

Dodatkowo wymagane jest również prowadzenie ewidencji przebiegu, która powinna zawierać bardzo szczegółowe informacje, np. kto, kiedy i w jakim celu używał pojazdu. Takie formalności są dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców, jednak uchylanie się od nich może mieć poważne konsekwencje, także w postaci kar finansowych. W związku ze zmianą przepisów okazuje się, że w wielu przypadkach zakup auta przeznaczonego jedynie do celów służbowych może okazać się rozwiązaniem korzystnym pod względem finansowym.

Samochód osobowy a VAT to jeden z aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, na który trzeba z pewnością zwrócić odpowiednią uwagę. Brak właściwego postępowania w tym zakresie może narazić firmę na poważne konsekwencje. Jednocześnie dzięki aktualnym przepisom da się obniżyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter