• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Wyznacz cele-czyli jak zdefiniować osobisty sukces?

????????????????????????????W wielu projektach szkoleniowych bardzo ważnym, wręcz kluczowym elementem jest wyznaczenie życiowych celów. W jaki sposób planować swoje działania, aby osiągnąć spełnienie i mieć możliwość ich zrealizowania?

Aby mieć szczęście z osiągnięcia naszych zamierzeń, najlepiej jest utrzymać harmonię i równowagę pomiędzy nimi i życiem prywatnym. Na przykład cele biznesowe cieszą, kiedy są osiągnięte w moralnie dobry i uczciwy sposób, a nie pracą po kilkanaście godzin dziennie kosztem zdrowia i kontaktów z bliskimi nam osobami, czy też poprzez wykorzystywanie innych ludzi.

Najlepiej jest podzielić życiowe cele na 4 kategorie – praca lub biznes, relacje z ludźmi, nauka (rozwój osobisty) i zdrowie (w tym także sport, dieta, odpoczynek i relaks).W każdej z tych 4 ćwiartek można znaleźć także podkategorie – na przykład duchowość może być zaliczana do relacji, a hobby- zarówno do zdrowia (jeśli to na przykład amatorskie uprawianie sportu) lub do nauki – bo w końcu każde hobby wymaga poszerzania wiedzy i doskonalenia się.

Następnie rysujemy duże koło i po kolei wpisujemy po jednym celu do każdej ćwiartki, aż do uzyskania 15-20 w każdej z nich. W ten sposób zapewniamy sobie zrównoważony rozwój. Nawet największe korporacje, do niedawna słynące z wyzyskiwania pracowników wprowadzają filozofię równowagi pomiędzy pracą zawodową a innymi sferami życia – po prostu taki pracownik nie jest przemęczony, ma możliwość regeneracji po godzinach pracy i nie ma powodu do rezygnacji z wykonywanej pracy.

Pracuje dzięki temu wydajniej, jest bardziej kreatywny i lepiej radzi sobie w trudnych lub nietypowych sytuacjach, jakie dostarczają mu codzienne zadania. Aby prawidłowo wyznaczyć cele, można także skorzystać z profesjonalnej pomocy eksperta w dziedzinie rozwoju osobistego. Taka forma indywidualnego wsparcia to life coaching, który staje się coraz bardziej popularny w Polsce, a za granicą od lat stanowi stały element szkolenia kadr managerskich. Również politycy, sportowcy i gwiazdy wielkiego ekrany korzystają z takiej formy samodoskonalenia się.

Po wyznaczeniu celów w każdej z czterech ćwiartek warto nadać im kolejność realizacji i hierarchię ważności. Część z nich można zrealizować natychmiast – może to być na przykład telefon do firmy, w której zamierzamy zapisać się na szkolenie lub wykupienie karnetu na siłownię. Następnie wybieramy po jednym celu z każdej z ćwiartek i zapisujemy po kilkanaście sposobów na ich realizację. Niekiedy mogą przyjść do głowy głupie lub absurdalne pomysły, ale po nich może ukazać się plan realizacji zamierzeń, który stanie się prawdziwym olśnieniem. Wtedy nie pozostaje nam nic, jak tylko zabrać się do działania – motywacja po procesie wyznaczania celów nie trwa wiecznie, za to pojawia się już w trakcie drogi do ich osiągania.

Dobry warsztat wyznaczania celów lub indywidualna konsultacja  pozwala nam także spojrzeć na to z perspektywy drugiej osoby, która wskaże nam cele o których baliśmy się mówić, a na przykład są jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Zdejmując blokady w naszym systemie przekonań w sposób łatwy i przyjemny osiągniemy wysoką motywację i rezultaty, które zawsze chcieliśmy mieć.
Autor: Marek Olszak

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter