Coraz więcej osób zakłada własne firmy transportowe, jednak nie utrzymują się oni na rynku. A konkurencja jest duża, zwłaszcza w większych miastach np. firm transportowych w Warszawie jest bardzo wiele. O czym więc trzeba pomyśleć, przed założeniem firmy?
Jaki zakres usług będzie świadczyć firma?
Chcąc założyć firmę transportową, musimy przemyśleć, jaki zakres obejmie nasza działalność. Czy usługi transportowe będą realizowane na terenie całego kraju, Europy czy też zdecydujemy się działać globalnie. Kolejną kwestią jest specyfika transportowanych towarów – czy nasza firma podejmie się transportu maszyn budowlanych, rolniczych, transportu specjalistycznego. Czy poza transportem firma będzie świadczyć usługi spedycyjne, wynajem samochodów lub serwis? Obszar świadczonych usług w dziedzinie transportowej jest bardzo szeroki.
Jeżeli będziemy chcieli transportować żywność lub towary niebezpieczne typu ADR, będziemy musieli spełniać pewne normy i posiadać odpowiednią flotę. Również zatrudniani przez nas kierowcy, będą musieli posiadać uprawnienia (zwłaszcza przy transporcie towarów ADR).
Firmę należy również ubezpieczyć, głównie pod kątem transportowanych towarów, wypadków drogowych, etc.
Co jest najważniejsze przy zakładaniu firmy?
Pierwsza rzecz na którą należy zwrócić uwagę przy zakładaniu własnej firmy transportowej to koszty, które są bardzo wysokie oraz szczegółowa analiza rynku. Trzeba zapoznać się ze stawkami, które proponuje konkurencja i zadać sobie pytanie, co możemy zaoferować lepszego niż konkurenci oraz czy na pewno jesteśmy w stanie dotrzeć do ewentualnych zleceniodawców?
Następnym krokiem jest uzyskanie odpowiednich licencji i uprawnień oraz zaopatrzenie się w odpowiednie samochody. Tu bardzo przydatne może się okazać zapoznanie się z ofertami leasingu u dystrybutorów samochodów dostawczych i ciężarowych.
Gdy dopełnimy wszelkich formalności związanych z zakładaniem firmy, uzyskamy licencję, oraz zatrudnimy wykwalifikowanych pracowników, należy być na bieżąco z nowościami na rynku, utrudnieniami na drogach oraz ze stawkami konkurencji. Kluczem do sukcesu w przypadku firm transportowych jest zaoferowanie usługi lepszej niż oferuje konkurencja. Nie muszą to być niskie ceny, można postawić na np. kompleksowość świadczonych usług.
Lokalizacja
Wybierając lokalizację dla naszej firmy, trzeba pamiętać, że nie musi być to centrum miasta. Najlepiej znaleźć dogodną lokalizację przy węźle komunikacyjnym i taką, która najbardziej by odpowiadała specyfice firmy. W siedzibie musi znaleźć się miejsce na choćby niewielkie biuro, pomieszczenia techniczne etc. Decydując się na konkretną lokalizację, należy pamiętać, że w przypadku usług transportowych/spedycyjnych czy logistycznych to firmy toczą walkę o klienta i to właśnie firmy starają się do klienta dotrzeć, nie odwrotnie.
Zakładanie własnej działalności w branży transportowej i spedycyjnej jest jedną z trudniejszych i kosztowniejszych pomysłów na biznes. Trzeba być świadomym, że około 60% kosztów ponoszonych przez tego typu przedsiębiorstwa to koszty paliwa. A koszty te są zależne od cen ropy na światowym rynku. Im niższa cena, tym lepiej dla firmy. Trudności pojawiają się wraz z wzrostem cen ropy.
Leave a reply