• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jak pić, by nie mieć kaca?

Większości z nas zdarzyło się wypić nieco za dużo alkoholu, czego efektem był niezbyt przyjemny kac. Można jednak dobrze bawić się przy alkoholu także w środku tygodnia, a przy tym nie odczuwać nazajutrz jego negatywnych skutków.

Wielu z nas nie wyobraża sobie spędzenia imprezy bez alkoholu. Gdy jest go zbyt wiele, wtedy nietrudno o złe samopoczucie. Dlatego żeby czuć się dobrze po zakrapianym spotkaniu, zwłaszcza w środku tygodnia, warto znać kilka zasad. Postępowanie według nich spowoduje, że „efekt dnia następnego” nie będzie tak dotkliwy. 

Pij mądrze i w towarzystwie dobrego jedzenia
Najważniejsze to pić rozsądnie. Za kaca odpowiedzialna jest zbyt wysoka zawartość alkoholu we krwi, dlatego żeby nie mieć z nim do czynienia, wystarczy wypić tylko tyle, żeby się zrelaksować, a przy tym nie czuć się źle. Przed spotkaniem najlepiej przygotować plan – założyć, ile alkoholu się wypije, a także, o której wróci się do domu. Dodatkowo w celu zapobiegania kacowi warto zjeść przed wyjściem obfity posiłek lub przekąsić coś w trakcie. Dania bogate w węglowodany złożone i pełne błonnika oraz z tłuszczami spowalniają wchłanianie się alkoholu.
Podczas picia alkoholu najlepiej robić dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi kuflami lub kieliszkami, a w międzyczasie pić wodę czy sok. Można zastosować także specjalne tabletki i saszetki zapobiegające negatywnym skutkom picia alkoholu – są do kupienia w aptekach, kioskach, marketach czy na stacjach benzynowych. Aby zadziałały, trzeba zastosować je podczas imprezy lub bezpośrednio po niej.

Wódka lepsza od piwa i whisky
Warto wiedzieć, że najłagodniejsze dla organizmu wcale nie jest picie wina, piwa czy wysokogatunkowych wódek jak whisky, brandy czy rum. Jest wprost przeciwnie, bo najprościej organizm oczyszcza się z alkoholu rektyfikowanego, czyli wódek czystych. Uważa się, że odpowiedzialne są za to minimalne ilości metanolu w alkoholach z pierwszej grupy. Dlatego przy wypiciu takiej samej ilości alkoholu w wódce oraz w piwie, można zauważyć odmienne efekty w postaci bardziej lub mniej nasilonych objawów kaca.

Co wtedy, gdy kac się pojawi?
Jeżeli jednak kac jest problemem, wtedy są jednak sposoby na to, aby móc zmniejszyć uciążliwe dolegliwości. Najważniejsze to nawodnić organizm i uzupełnić składniki, które zostały wypłukane przez alkohol. Ciepła słodzona herbata z cytryną, sok pomidorowy, kawa, miód to sprawdzone i polecane sposoby na kaca. Dodatkowo pomoże wzięcie prysznica z zimną i ciepłą wodą naprzemiennie. Niezastąpiona jest też aspiryna, najlepiej w formie rozpuszczalnych tabletek.
Zatem pić trzeba umieć, ale mądrze, żeby następnego dnia nie męczyć się z rozsadzającym bólem głowy, mięśni oraz nadmiernym pragnieniem.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter