• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Zestaw głośnomówiący – jaki wybrać?

Z pewnością każdy kierujący był lub będzie w sytuacji, kiedy trzeba koniecznie odebrać ważny telefon w trakcie podróży. Dobry zestaw głośnomówiący nie tylko uchroni przed dwustuzłotowym mandatem, ale i pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

shutterstock_202545601Fabryczny najlepszy?
Kupując samochód, zwróć uwagę, czy posiada zainstalowany firmowy zestaw głośnomówiący. Dla wielu modeli aut takie rozwiązania są po prostu najlepsze, zarówno pod względem estetyki wykonania, jak i jakości rozmów. Warto zwrócić uwagę, że takie zestawy głośnomówiące są w pełni zintegrowane z pozostałą elektroniką samochodową, poddane rygorystycznym testom pod konkretny model pojazdu, itp. Z oczywistych względów zestawy głośnomówiące nie są głównym kryterium wyboru samochodu – jeżeli model auta nie posiada takiego wyposażenia, trzeba poszukać rozwiązań zewnętrznych.

Zestaw zintegrowany z radiem
Drugą kategorią jakościowo dobrych zestawów są te z rozwiązaniami umożliwiającymi podpięcie urządzenia pod instalację radiową auta. Zestaw zintegrowany z radiem korzysta z systemu nagłaśniającego samochodu, może sterować pracą radia, np. ściszać muzykę, gdy przychodzi połączenie. Panel sterujący (pilot) można podpiąć do kierownicy, dzięki czemu podstawowe funkcje typu połącz/odrzuć są dostępne w zasięgu palca kierowcy. Uzupełnieniem zestawu może być wyświetlacz LCD, informujący o szczegółach połączenia.

Zestaw „bez kabli”
Mocowany zazwyczaj nad głową kierowcy do osłony przeciwsłonecznej. Proste modele wyposażone są w sterowanie manualne, panel pełni rolę zarówno głośnika, jak i mikrofonu. Niewątpliwą zaletą takich zestawów jest prosta instalacja niewymagająca wizyty w serwisie car-audio. Minusem jest niestety jakość rozmów – zdarzają się zacięcia, szumy itp., choć trzeba przyznać, że dużo zależy od producenta i konkretnego modelu sprzętu.

Inne rozwiązania, funkcjonalności
Nowoczesne zestawy umożliwiają parowanie nawet dwóch modeli telefonów do jednego zestawu (np. smartfon pasażera i kierowcy). Warto wspomnieć również o coraz lepszym jakościowo standardzie sterowania głosem – ręce kierowcy pozostają w pełni wolne. Kwestia doboru producenta jest otwarta, mimo to warto czasem zwrócić uwagę na zgodność. Przykład: jeżeli wybieramy nowy smartfon, np. Nokię Lumię 520 w promocji Wiosenna Obniżka w Plusie za 3 zł, miejmy świadomość, że najlepiej będzie on współdziałał również z zestawem Nokii, np. CK200 (cena zestawu ok. 300 zł).

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter