• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Grafen i jego przyszłość

Możliwości technologiczne krzemu na dzień dzisiejszy zostały praktycznie wykorzystane już do maksimum. Już nic więcej z tego materiału nie osiągniemy. Naukowcy odkryli surowiec, który jest w stanie go zastąpić. Materiał cieniutki, elastyczny idealnie przewodzący prąd. To grafen mający zrewolucjonizować  elektronikę. Grafen to cieniutka warstwa węgla. Co ciekawe jest on 100 razy twardszy od stali. Wreszcie naukowcy znaleźli coś, co mogłoby zastąpić tak bardzo już wykorzystany krzem.

To dzięki grafenowi ma się poprawić wytrzymałość elementów elektronicznych, paneli dotykowych, wzmocnić sygnał radiowy. Pierwsze próby wykorzystywania grafenu  w elektronice zostały juz podjęte i okazały się strzałem w dziesiątkę. Panele, które powstały  przy jego użyciu działały znacznie szybciej niż te zrobione z krzemu. Możemy więc mieć nadzieję, że wkrótce nasze komputery będą działały jeszcze szybciej i jeszcze sprawniej.

Grafen jest doskonałym zamiennikiem nie tylko ze względu na swa wytrzymałość i przewodzenie, ale również ze względu na fakt, że zrobione z niego elementy  będą nawet kilkaset razy mniejsze od krzemowych. Jedyny problem w korzystaniu z tego dobra to jego jak dotąd niezwykle kosztowna produkcja, gdyż nie da się go wydobywać-trzeba go wyprodukować.

Firma Samsung stworzyła już nowe tranzystory oparte na grafenie. Największy problem sprawił przy tym  brak możliwości zatrzymania przepływu prądu. Koreańczycy opracowali więc nową diodę krzemowo-grafenową, w której Barristor ma kontrolować przepływ prądu w grafenie.
Grafen ceniony jest nie tylko na swą  zdolność przewodzenia. Dzięki niemu może już wkrótce będziemy mieli tablety i smartfony zwijane w rulon. Naukowcy opracowali już specjany tusz na bazie grafenu, który nie tylko jest fantastyczny pod względem przewodzenia, ale jest odporny na zginanie.

Z grafenu maja powstawać również matryce. Wykonane z tego materiału są 1000 razy czulsze na światło i zużywają zdecydowanie mniej energii. Ponadto grafen już jest stosowany w najnowszych precyzyjnych laserach. Grafen jest zastosowany w nich jako superszybki przełącznik światła. I choć to dopiero badania to dają one świetne wyniki. Dzięki bardzo krótkiemu czasowi kontaktu takiego lasera z materiałem, nie wytwarza się ciepło, co jest kolejnym plusem przy zastosowaniu grafenu.

Kolejne sposób do czego wykorzystać grafen, znaleźli badacze z Kalifornii. Skorzystali z tego materialu przy produkcji baterii. co ciekawe okazało się, że baterie z grafenem ładują się nawet w 5 sekund. Malo tego, nie są toksyczne , są bardziej wydatne i zdecydowanie dłużej działają od tych nam znanych. Naukowcy drążą dalej temat i zastanawiają się, czy grafenem nie udałoby się naładować elektrycznych samochodów.
Być może dzięki grafenowi nadchodzi nowa epoka nie tylko w dziedzinie komputerów, ale także medycyny, kosmetologii i fotografii. Ciągle jeszcze robi się mnóstwo badań nad grafenem i zapewne niejedno jego zastosowanie odkryją naukowcy, a nam pozostaje czekać na rewolucyjne odkrycia i nowinki technologiczne. Z najnowszymi nowikami technologicznymi można również zapoznać się w serwisie laptopów Gorzów.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter