• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Kurs, nauka boksu, techniki bokserskie

Embed HTML not available.

Ciosy bokserskie można podzielić na cztery podstawowe typy (cały tekst jest napisany dla osoby prawo ręcznej czyli lewa noga z przodu, osoba leworęczna po prostu musi zamienić strony w tekście )
– lewy prosty (jab)
– prawy prosty (cross)
– sierp, hak(hook)
– podbródkowy (uppercut)

Ciosy bokserskie można zadać wszędzie powyżej pasa i najlepszym rozwiązaniem jest zadawanie w jednej kombinacji ciosów na rożne strefy (głowa, tułów a najbardziej optymalne w stójce jest połączenie technik bokserskich razem z technikami nożnymi Muay Thai)

Podczas ofensywy należy pamiętać o paru „dogmatach” bokserskich. Zawsze zmuszaj przeciwnika do zgadywania, olbrzymim błędem jest sygnalizowanie ciosów (parę zaobserwowanych przykładów: spinanie się przed ciosem, skręcanie bioder przed wypuszczeniem ciosu a nie w czasie, dziwne grymasy twarzy chwile przed zadaniem ciosu itp.) albo powarzenie tych samych ciosów w tej samej kolejności. Jeżeli twój przeciwnik będzie choć trochę znał się na boksie szybko „nauczy się Ciebie” a wtedy zdobędzie nad tobą gigantyczną przewagę.

Nie skupiaj się nad tym żeby za każdym razem zadać potężny cios, ring to nie ulica, to walka sportowa. Zasypuj przeciwnika ciosami bitymi z luzu, bardzo dużo boksuj lewą ręką ustawiaj go i cały czas bądź gotowy wypuścić potężny nokautujący cios, szukaj okazji patrz gdzie przeciwnik się odkrywa. Pod „luźne ciosy” należy rozumieć nie anemiczne machnięcia tylko technicznie wykonane uderzenia z luzu nie skupiając się aby zadąć je z pełną siła . Wbrew pozorom takie „luźne” czy tak zwane „odczepne” jeżeli trafia w punkt (szczęka, wątroba, splot słoneczny) mogą zakończyć walkę. Szczególnie niszczycielski może okazać się taki luźny cios podbródkowy.

Kolejnym ważnym elementem podczas walki jest oddech. Na pewno oglądając walki (k-1,bokserskie,muay thai, kick boxing full contact itp.) zauważyłeś /aś, że wielu zawodników przy zadawaniu ciosu wydaje z siebie syczący dźwięk „ffffss”, nie jest to elementem „show” jak niektórym się wydaje ani sposób na przestraszenie przeciwnika(?!). Ten syczący dźwięk daje pewność, że oddycha się prawidłowo. Czyli nigdy nie wstrzymuj oddechu, wstrzymanie oddechu podczas zadawania ciosu jest naturalnym odruchem, a ten syczący dźwięk przy wydechu przy każdym ciosie gwarantuje prawidłowe oddychanie a tym samym redystrybucje energii i tlenu po całym organizmie

Lewy prosty. (jab)
Podstawowy i NAJWAŻNIEJSZY cios bokserski, wbrew pozorom nie najłatwiejszy. Każdy „uderzacz” powinien godzinami go trenować. Lewy prosty uderzony w tempo i w punkt może naprawdę zadać spore obrażenia, dobrze wyprowadzony nie odsłania Cię, oraz nie jest męczący więc można nim punktować przeciwnika nie pozwalając mu przygotować akcji ofensywnej, samemu przy tym nie tracąc wielu sił.

Zadając cios prosty (jakikolwiek) musisz UDERZYĆ a nie popchnąć, musisz opanować manierę „urywania ciosów” czyli przyspieszenie ręki w kierunku celu -> strzał -> przyspieszenie reki z powrotem do gardy. Można to porównać do strzelenia z bicza. Podstawowym błędem jest wyprowadzenie ciosu a następnie wyprostowana ręka opada w dół zamiast wracać do gardy.

Aby zwiększyć siłę ciosu lewego prostego powinieneś skręcić lewe biodro w kierunku ciosu. Lub/i zrobić krok do przodu aby zmniejszyć dystans i wejść całym ciałem. Lewy prosty jest doskonałym narzędziem do zatrzymania nacierającego przeciwnika. Cios ten nie musi być zadawany tylko w głowę ale potrafi być skuteczny także zadawany na tułów (splot słoneczny)

Prawy prosty. (cross)
Najbardziej „naturalny” dla każdego cios i bardzo silny jeżeli prawidłowo wykonany. W czasie wykonywania prawego prostego pracuje całe ciało od stopy którą należy unieść, pracują też nogi i biodra które należy skręcić i plecy, przesuwasz ciężar ciała do przodu, co niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Zagrożeniem podczas wyprowadzania prawego prostego jest kontra przeciwnika wykonana w tempo w momencie kiedy przenosisz ciężar ciała do przodu, efekty mogą być druzgoczące, zwłaszcza dla ludzi pchających ciosy których ręka wyprostowana po ciosie opada w dół.

Lewy ścierp (hook)
Potężny cios jeżeli wykonany poprawnie. Można go zadawać zarówno na głowę (szczęka, okolice ucha) jak i korpus (wątroba, żebra). Najważniejsze przy zadawaniu tego ciosu (nie tylko tego) jest uzmysłowienie sobie tego ze uderza się całym ciałem a ręka/pieść tylko trafia w cel.

Żeby zadać cios sierpowy podnosisz swój łokieć tak aby był prawie równoległy do podłogi ręka jest zgięta w łokciu (optymalnie 90 stopni chyba ze cel jest dalej), dłoń zaciśnięta w pieści z kciukiem w gore jeżeli cel jest blisko lub kciuk do siebie jeżeli cel jest dalej. Kiedy ręka jest już ustawiona skręcasz całe ciało stopę nogę biodra plecy bark. Zadając ten cios można doskoczyć w celu zmniejszeniu dystansu. Jeżeli nie trafiłeś i „przestrzeliłeś” za cel przyciągnij pięść do klatki piersiowej a łokieć wystaw w kierunku przeciwnika, nie dość ze się zasłonisz na ewentualną kontrę w głowę, to dodatkowo istnieje szansa że trafisz przeciwnika łokciem (w wielu formułach niedozwolone np. boks, kick boxing itd. Ale np. w Muay Thai nawet wskazane). Po ciosie sierpowym odkręcamy biodra a ręka wraca do gardy.BARDZO WAŻNE JEST ŻEBY NIE OPUSZCZAĆ DRUGIEJ REKI ANI PRZED ANI W CZASIE ANI PO CIOSIE!!.

Prawy sierp zadaje się analogicznie tak samo jak lewy, jest nieco trudniejszy do wykonanie bo ciało musi wykonać większy skręt, co za tym idzie nie rzadko się zdarza ze ktoś posiada silniejszy lewy sierp mimo iż jest praworęczny.

Wypada tez przestrzec przed zadawaniem tzn. cepów (chyba ze się wazy ponad 100 kilo tylko wtedy to ma sens w walce z przeciwnikiem który ma jakieś pojęcie o obronie) Nie wiesz co to jest cep? Jest to wyprowadzany z okolic biodra cios zaciśnięta pięścią i prawie wyprostowana dłonią (obrazowo.. przypomnij sobie bójkę w podstawówce;] )

Ciosy podbródkowe – podbródkowy (uppercut)
Niesamowicie niebezpieczny dla przeciwnika cios, jeżeli wejdzie poprawnie to nawet jeżeli nie zakończy walki to twój oponent na pewno będzie mocno „napoczęty”. Doskonała kombinacja w półdystansie lewy podbródkowy w połączeniu z prawym sierpem (lub jeszcze lepiej łokciem o ile formuła na to pozwala). Zadając cios podbródkowy nie celujesz w brodę przeciwnika ale w jego splot słoneczny a następnie „ciągniesz” cios do góry w kierunku jego brody. Zadając cios podbródkowy należy lekko ugiąć nogi w kolanach, zadając cios „wyskoczyć” (tak jakby opisowo nogi nie odrywają się do ziemi) skręcając jednoczenie lekko biodro. Siła tego ciosu idzie głównie z nóg.

Źródło: fight-club.pl

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter