• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Buty do biegania – jakie wybrac?


buty do biegania2Buty do biegania: jakie wybrać? 
Jeśli zastanawiasz się jakie buty do biegania kupić – dobrze trafiłeś. Teoretycznie przygodę z bieganiem można zacząć w najzwyklejszych trampkach. Nikt nie da jednak gwarancji, że takie buty ochronią stawy przed urazami i zapewnią komfort. Jeśli zależy Ci  na tym, by możliwie efektywnie wykorzystać swój potencjał i nie narazić zdrowia na uszczerbek – przeczytaj.

Wstrząsająca sprawa – amortyzacja
Jeśli masz nieodpowiednie buty do biegania, to jednostajny ruch stopy, która rytmicznie uderza o powierzchnię, może powodować mikrourazy i przeciążenia stawów. W butach sportowych stosuje się technologie pochłaniające wstrząsy, m.in. Vibram czy Shock Absorber. Podeszwy butów biegowych wykonane są z lekkich, elastycznych materiałów, takich jak AdiPrene, Adiwear pianka Phylon czy poliuretan.

Postaw na podeszwę
Niektóre buty do biegania posiadają podeszwę składającą się z różnych poziomów gęstości  (seria Ecco Biom)  by umożliwić jeszcze bardziej swobodny, elastyczny i naturalny ruch stopy. Inne, tak jak linia Nike Air Max, pozwalają „podejrzeć” przez przezroczyste okienko technologię absorpcji wstrząsów w działaniu – umieszczona w podeszwie poduszka wypełniona powietrzem, przejmuje wstrząsy wynikające z uderzenia o podłoże.

Gdzie biegasz?
To pytanie powinny zadać sobie nie tylko osoby, które biegają wyczynowo. I nie ma to nic wspólnego ze snobistycznym bywaniem w modnych miejscach. Rodzaj podłoża determinuje wybór butów. Inaczej zachowuje się stopa w trakcie kontaktu z twardą, asfaltową nawierzchnią, inaczej w trakcie leśnych przebieżek i na górzystym, trudnym terenie.

City sport
Fanom sportu  miejskiego, którzy o formę dbają przede wszystkim  przemierzając długie ulice i lawirując pomiędzy budynkami, polecamy buty do biegania o wysokim poziomie amortyzacji. Takie przydadzą się także na hali, gdzie podłoże jest równe i twarde. Buty przeznaczone do takiego użytkowania są lekkie, wykonane z przewiewnych materiałów. Mają aerodynamiczny fason i…ciekawe kolory.

Ruszaj w teren
Jeśli biegasz po lesie albo piaszczystym podłożu nie potrzebujesz tak silnej amortyzacji jak w przypadku butów przeznaczonych do biegania w mieście. Nawierzchnia jest bardziej przyjazna dla stopy, pochłaniając część wstrząsów. Takie buty do biegania powinny wyróżniać się mocniej zaznaczonym bieżnikiem, który zapewni lepsze właściwości antypoślizgowe. Jeśli teren jest trudniejszy, górzysty a podłoże mocno zróżnicowane, buty powinny odznaczać się dodatkową stabilizacją stopy. Szukaj w nazwach produktów rozszerzenia „TRAIN” i „TRAIL”. Obowiązkowa solidnie wykonana cholewka. Jeśli biegasz w deszczu mile widziany Gore-Tex albo inny rodzaj membrany, który zabezpieczy obuwie przed czynnikami atmosferycznymi.

Twoje buty mówią kim jesteś
W doborze butów do biegania, ważniejszy od wyglądu jest indywidualny sposób poruszania jego użytkownika. Rozróżniamy 3 rodzaje stopy:
1. Stopa pronująca – jeśli w trakcie ruchu przenosisz ciężar ciała z zewnętrznej części pięty do wewnątrz, jesteś pronatorem. To zjawisko sprzyja naturalnej amortyzacji, ale kiedy jest zbyt silne, może powodować urazy. Idealne obuwie powinno posiadać specjalne wstawki stabilizujące po zewnętrznej stronie butów, które zwykle są oznaczone innym kolorem i wykonane z twardszego materiału. Takie wstawki posiada np. Merrell Ascend Glove.
2. Stopa supinująca: w trakcie ruchu supinatorzy nadmiernie obciążają zewnętrzną krawędź stopy. Tutaj przyda się mocniejsza amortyzacja! Wypróbuj Reebok Realflex.
3. Stopa neutralna: najbardziej prawidłowy i korzystny dla zdrowia ruch. Podczas biegania ciężar rozłożony jest równomiernie na całą stopę. Możesz pozwolić sobie na duży wybór. Warta polecenia wydaje się linia Nike Lunarglide+.

Prosty test
Nie jesteś pewien jaki typ prezentujesz? Przygotuj białą kartę i odciśnij na arkuszu odcisk mokrej stopy. Co widzisz?
– pełny odcisk stopy: masz prawdopodobnie niskie sklepienie i stopę pronującą;
– brak odcisku między przednią częścią stopy i piętą lub niewyraźny odcisk – sklepienie stopy jest wysokie i bardzo możliwe, że jesteś supinatorem;
– pomiędzy przednią częścią stopy a piętą występuje połączenie lekko wcięte od wewnętrznej strony  – prezentujesz tym neutral.

 Do biegu, gotowi, start!
Każdy był kiedyś początkującym biegaczem, nawet mistrzowie. Bez względu na poziom, jaki prezentujesz, wystrzegaj się zbyt obciążających treningów, odwodnienia, biegania na czczo i po obfitym posiłku. I najważniejsze – pamiętaj, że biegasz nie tylko dla zdrowia, ale też dla przyjemności.
Buty do biegania znajdziesz na http: www.eobuwie.com.pl/tra-pol-1233093498-buty-do-biegania.html .

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter