• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Sporty ekstremalne

Większość dyscyplin sportowych naraża uczestników na różnego typu kontuzje podczas ich uprawiania. Istnieją jednak sporty, podczas których ryzyko odniesienia pewnych obrażeń jest znacznie wyższe. Nie bez przyczyny sporty te nazywane są sportami ekstremalnymi.

Najpopularniejsze sporty wysokiego ryzyka
Jednym z najbardziej popularnych sportów ekstremalnych jest narciarstwo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tej klasyfikacji pomimo jego uprawiania od wielu sezonów. Najczęstszą kontuzją pojawiającą się podczas jazdy na nartach są złamania kończyn i uszkodzenia kolan. Oczywiście, jak podczas każdego ze sportów ekstremalnych istnieje ryzyko odniesienia poważniejszych obrażeń, a nawet śmierci. Równie często uprawianym sportem, jednak według badań o ponad trzykrotnie wyższym ryzyku kontuzji jest snowboard.
Wiele osób decyduje się na jednorazową przygodę ze sportami ekstremalnymi w formie zabawy lub na przykład rozrywki podczas wieczoru kawalerskiego. Sportem popularnym przy tego typu sytuacjach jest motocross. W oczach mężczyzn jest to okazja nie tylko do poczucia dreszczyku adrenaliny, ale także wykazania się potocznie uważanymi za męskie cechami – sprytem, szybkością i odwagą.

Najniebezpieczniejsze sporty ekstremalne
Najczęstszym obrażeniem odnoszonym przez sportowców podczas windsuit flyingu jest złamanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Najniebezpieczniejsza odmiana tego sportu zwana base jumpingiem polega na skokach ze spadochronem z budynków, urwisk i skał dla ponad 72% sportowców kończyła się śmiercią lub poważnymi obrażeniami. Ryzyko kontuzji jest tak wysokie ze względu na niebezpieczne otoczenie podczas skoku. Tradycyjne skoki ze spadochronem, na przykład skoki tandemowe nad polami przystosowanymi do tego sportu niosą ze sobą naprawdę niewielkie ryzyko poważniejszych kontuzji.
Również bardzo niebezpiecznymi sportami jest surfing oraz kolarstwo górskie. Sporty tego typu wiążą się z wysokim ryzykiem złamania odcinka szyjnego kręgosłupa, przez co również wzrasta śmiertelność osób uprawiających te dyscypliny sportowe.

Skoki spadochronowe
Sport ten jest najczęściej wybieranym przez osoby chcące spróbować swoich sił w sportach ekstremalnych po raz pierwszy. Skoki tandemowe są idealną opcją dla osób chcących oddać się w pełni odczuwanej przyjemności ze skoku, bez konieczności dbania i martwienia się w tym momencie o stronę techniczną skoku. Kiedy instruktor zajmuje się wszystkim za nas mamy możliwość rozkoszowania i pełnego oddania się chwili. Na tą formę skoku decydują się najczęściej osoby skaczące po raz pierwszy, lub robiące to wyłącznie dla rozrywki – nie dla sportu.
Wiele szkół spadochronowych przygotowuje dla uczestników skoków tandemowych nagrania i pamiątkowe zdjęcia zarówno z samego momentu lotu, jak i z lądowania. Dla wielu osób jest to inspiracja do podjęcia poważniejszych kroków w kwestii sportów ekstremalnych i rozpoczęcia szkolenia, aby w późniejszym czasie samodzielnie skakać ze spadochronem. Pojawiająca się adrenalina podczas tego typu sportów potrafi być wręcz uzależniająca co powoduje, że ludzie z wielką chęcią wracają do sportu.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter