• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Podróż na Islandię – co musisz wiedzieć?

islandiaIslandia jest w ostatnich latach częstym celem podróży z Polski. Wyspa ta stała się dla wielu rodaków miejscem codziennego życia i pracy, a także interesującym miejscem na spędzenie kilku dni urlopu. Co należy wiedzieć przed odwiedzeniem Islandii?

Podróż na Islandię – samolotem najszybciej
Ze względu na dużą odległość, z Polski na Islandię najlepiej dostać się drogą powietrzną. Linie lotnicze latające na Islandię to zarówno przewoźnicy zaliczani do tanich, jak i ci więksi. W obydwu przypadkach podróż na Islandię to wydatek powyżej 800 złotych, a ceny za najdroższe bilety potrafią przekroczyć 3000 PLN! Dlatego warto poświęcić nieco czasu i wybrać takie bilety do Reykiaviku, których cena znajdzie się w zasięgu Twojego portfela. Należy także zauważyć, że istnieją zarówno bezpośrednie loty do celu, jak i wymagające przesiadki. W pierwszym przypadku podróż na Islandię zajmie 4-5 godzin lotu. W przypadku podróży z międzylądowaniem czas różni się w zależności od danego połączenia i tego, jak długo będzie czekać się na kolejny samolot. W optymalnym przypadku jest to zaledwie godzina, jednak trafiają się i takie kombinowane loty, gdzie łączny czas podróży to ponad 30 godzin! Jako że każdy człowiek szanuje swój czas, warto wyszukać najszybszych i najtańszych lotów, w czym pomoże serwis Flyhacks.pl.

Kiedy jechać i co jest potrzebne?
Jeśli jedziesz w celach turystycznych, najlepiej udać się na Islandię w miesiącach letnich, jednak trzeba pamiętać, że wówczas ceny usług turystycznych – od noclegów w hotelach po przewodników na miejscu – znacząco wzrastają. Jeśli jedziesz do konkretnej pracy, wówczas możesz nabyć bilety do Reykiaviku na dowolną porę roku. Z uwagi na przynależność Polski i Islandii do strefy Schengen zniesiono kontrolę dokumentów uprawniających do podróży na granicach lądowych i morskich, jednak należy mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Obywatele polscy mogą przebywać na terenie Islandii bez konieczności posiadania zezwolenia na pobyt i rejestracji do 3 miesięcy. Podjęcie pracy lub przedłużenie pobytu wiąże się z obowiązkiem dokonania rejestracji w Narodowym Rejestrze. Po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zyskuje się dostęp do podstawowych usług medycznych. Na teren Islandii nie można wwozić takich przedmiotów jak tabaka i tytoń do żucia, surowe produkty żywnościowe (mięso i wędliny), a w przypadku zwierząt jest obowiązkowe uzyskanie zezwolenia na jego wwóz, jednak musi przejść kwarantannę przed przyjazdem.

Co warto zauważyć, miasto Reykjavik prowadzi stronę internetową w języku polskim. Zawiera ona przydatne informacje dotyczące życia na Islandii oraz wiadomości o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w stolicy. Znajomość języka angielskiego na terenie Islandii jest powszechna, a osoby z zagranicy, które go nie znają, będą mieć duże problemy ze znalezieniem pracy lub kontaktami z miejscową ludnością i urzędnikami

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter