• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Objawy POChP. Sprawdź, czy musisz zgłosić się do lekarza

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. Już dziś choruje na nią około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Skuteczność leczenia jest uzależniona m.in. od tego, na jakim etapie zostanie zdiagnozowana choroba. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać podstawowe objawy POChP i wiedzieć, jak na nie zareagować.

 

 

POChP – co to za choroba?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba układu oddechowego wywołana m.in. przez palenie tytoniu, szkodliwe czynniki środowiskowe, m.in. pyły i gazy. Jej skutkiem jest nieodwracalne uszkodzenie płuc, zwężenie dróg oddechowych i tym samym przewlekłe niedotlenienie organizmu.

POChP występuje u obu płci i przedstawicieli wszystkich ras. WHO szacuje, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba zgonów bezpośrednio spowodowanych przez Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc zwiększy się aż o 30 procent[1].

POChP uznaje się za chorobę ogólnoustrojową, z którą mogą współwystępować także inne schorzenia, w tym: cukrzyca, osteoporoza, zespół metaboliczny, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, refluks żołądkowo-przełykowy czy zaburzenia depresyjne.

Charakterystyczne objawy POChP

Choć POChP nie można wyleczyć (zmiany w płucach są nieodwracalne), jednocześnie jest to choroba poddająca się profilaktyce i leczeniu. Warunkiem skutecznej terapii jest zdiagnozowanie choroby na możliwie jak najwcześniejszym etapie – to daje dużą szansę na złagodzenie dokuczliwych objawów, zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia oraz samodzielne funkcjonowanie, bez konieczności stałego korzystania z pomocy innych.

Głównym problemem podnoszonym w kontekście POChP jest to, że choroba może się przez wiele lat rozwijać bezobjawowo lub skąpo-objawowo. Nawet jeśli u chorego występują pewne objawy mogące wskazywać na POChP, to łatwo jest je zbagatelizować i przypisać na przykład przemęczeniu, alergii, infekcji wirusowej etc.

Do najważniejszych objawów POChP zaliczymy:

  1. Przewlekły kaszel – co ważne, nie jest to kaszel o charakterze napadowym (jak przy astmie), ale utrzymujący się przez długi czas, z różną intensywnością, zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia.
  2. Duszność – u osób z POChP duszność może się pojawiać w trakcie wysiłku fizycznego lub nawet w fazie spoczynkowej (szczególnie w późnym stadium zaawansowania choroby).
  3. Odkrztuszanie plwociny – czyli wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze, która może również zawierać skrzepy krwi (to sygnał alarmowy, który powinien skłonić do pilnej wizyty u lekarza).
  4. Obniżona tolerancja wysiłkowa – czyli po prostu męczliwość, pogorszona kondycja, brak ochoty na uprawianie sportu, szybkie tracenie sił nawet podczas wykonywania prozaicznych czynności, jak sprzątanie, ubieranie się, spacerowanie, przyrządzanie posiłków, przynoszenie zakupów ze sklepu etc.

Więcej o objawach POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/.

Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na te objawy?

Wymienione objawy mogące wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc można przypisać również wielu innym chorobom. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy objawy te towarzyszą osobom znajdującym się w grupie ryzyka POChP.

Tę grupę tworzą przede wszystkim palacze wyrobów tytoniowych po 40. roku życia (w tym osoby palące biernie i byli palacze). Czynnikiem ryzyka POChP są również pyły i gazy znajdujące się w powietrzu, dlatego na wymienione objawy szczególną uwagę powinny zwrócić osoby pracujące w specyficznych warunkach środowiskowych, wykonujące takie zawody, jak: górnik, hutnik, rolnik, sprzątaczka, pracownik zakładów chemicznych, operator maszyn budowlanych, pracownik budowlany czy kosmetyczka.

Masz opisane objawy POChP? Zgłoś się do lekarza!

Wyraźnie podkreślamy, że sam fakt występowania wymienionych objawów nie musi jeszcze świadczyć o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. Jeśli jednak te symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, a już zwłaszcza u osoby znajdującej się w grupie ryzyka POChP, to rozsądnie będzie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Lekarz na podstawie badania osłuchowego i zebranego wywiadu oceni, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na konsultację do poradni pulmonologicznej, gdzie zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnostyka w kierunku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

[1] https://www.who.int/respiratory/copd/burden/en/ (8.04.2021)

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter