• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Naturalne napoje, które dodadzą energii biegaczowi

Chyba każdy dobrze wie, że sport to zdrowie. Powtarzają to wszystkie instruktorki fitness, nauczycielki w szkołach i rodzice w domu. Przez ostatnie kilka lat bardzo wzrosła popularność prowadzenia zdrowego trybu życia, uprawiania sportu i racjonalnego żywienia się. Spowodowane to było sporą (i wciąż wzrastającą – w szczególności w Ameryce) liczbą osób z nadwagą i chorobami, które się tego tyczyły (między innymi nadciśnienie, płaskostopie, problemy z kręgosłupem, cukrzyca i wiele innych).

Wówczas zaczęto popularyzować ruch i uświadamiać ludzi, jak zbawienny ma to wpływ na ich organizm. To właśnie dlatego praktycznie w każdej miejscowości (nawet malutkiej wiosce) buduje się siłownie na powietrzu oraz wiele ścieżek zdrowia przeznaczonych dla biegaczy czy rowerzystów. Najwięcej ludzi ze wszystkich możliwych dyscyplin sportowych wybrało bieganie. Zapewne z tego powodu, że nie potrzeba wydawać pieniędzy na żadne szczególne akcesoria. Wystarczy wygodna para butów i dres.

Wraz ze wzrostem popularności biegania, znajomi zachęcali się i motywowali nawzajem i dlatego dziś w parku o każdej godzinie można spotkać biegaczy. Choć sport niesie ze sobą wiele dobrego, to jednak uprawiając go traci się nie tylko tłuszcz i nadwagę, ale również energię i potrzebne metabolity.

To właśnie dlatego biegacze muszą je uzupełniać poprzez dobrze dobrane napoje. Najlepiej by było, gdyby stworzone zostały z naturalnych, ekologicznych produktów. Sztuczne napoje energetyczne czy też napój izotoniczny z pewnością dodadzą sił sportowcowi, ale na dłuższą metę są szkodliwe dla organizmu.

Naturalne napoje energetyczne

Tutaj mogą się pojawić pewne nieścisłości. Słysząc słowo „naturalne” albo „ekologiczne” większość konsumentów utożsamia to z własnoręcznie robionymi, domowymi wytworami. Oczywiście to również wchodzi w ich skład, to jednak tyczy się to także sklepowych produktów (nie mogą jednak one mieć żadnych konserwantów!).

Kiedy pić napoje energetyczne?

Jeśli już sportowiec zdecyduje się na picie tego typu napojów, często zadaje sobie pytanie kiedy konkretnie można je spożywać. Przed treningiem, żeby podczas biegu mieć dużo sił, czy po nim, aby uzupełnić wszelkie braki? Otóż koktajle mające na celu odbudowę glikogenu, czyli „źródła” energii najlepiej jest pić od razu po treningu. Wówczas węglowodany będą szybko przyswojone i zapełnią tak zwane „okno metaboliczne”.

Jak wybrać dobry napój izotoniczny?

Napój izotoniczny ma na celu uzupełnienie brakujących związków mineralnych w organizmie. Co więcej, zmniejsza on zmęczenie i przyspiesza regenerację mięśni i szybki powrót sił. Można go przygotować samodzielnie w domu, albo zdecydować się na zakup w sklepie. Do tego potrzebne będą takie składniki jak: sól (dzięki której uzupełnia się braki zarówno mikroelementów, jak i makroelementów utracone wraz z potem; dobrze by było, gdyby została użyta sól himalajska), wodę, miód oraz sok z cytryny.

Całość należy skrupulatnie wymieszać i w takiej formie odstawić na noc. W tym przypadku najlepiej jest używać porcelanowych albo szklanych naczyń a nie plastikowych. Jeżeli jednak kupuje się gotowe, warto prześledzić dokładnie etykietkę napoju izotonicznego i sprawdzić czy przypadkiem nie ma tam sztucznych składników.

Przepisy na zdrowe i naturalne napoje energetyczne

Pomimo tego, że na półkach w dosłownie każdym supermarkecie znajduje się wiele ekologicznych produktów, to jednak warto samemu przyrządzić „napój potreningowy”. Będziemy mieć wówczas stuprocentową pewność użytych składników, a także ulżymy własnemu portfelowi. Do pierwszego przepisu potrzebujemy szklanki mrożonych jagód, szklanki liści szpinaku, szklani odtłuszczonego mleka oraz jednego banana.

Należy dokładnie zmiksować wszystkie produkty (najlepiej w blenderze, ponieważ ręcznie może nie być to dobrze zrobione). W drugim przepisie znajdują się jagody (garść), jabłko, płatki owsiane, kostki lodu oraz szklanka mleka kokosowego. Tutaj również wszystko miksujemy (trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie blendery posiadają funkcję kruszenia lodu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter