• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Na co zwrócić uwagę, wybierając domenę dla swojej strony internetowej?

Nie bez powodu mówi się, że firma, która nie posiada swojej strony w Internecie, nie istnieje w ogóle. Każda osoba, która chce skutecznie sprzedawać swoje towary i usługi potencjalnym klientom, powinna zadbać o uruchomienie własnej witryny. Aby była ona dostępna w sieci, koniecznie należy wybrać odpowiedni adres – ten nazywany jest domeną internetową. Co warto wiedzieć na ten temat?

 

Z czego składa się nazwa domeny?

Nazwa domeny składa się z dwóch części. Jest to: 

  • nazwa główna – przeważnie dotyczy ona danej firmy, organizacji, produktu bądź też usługi. Oczywiście, równie dobrze może być to dowolny ciąg znaków, w zależności od woli posiadacza witryny, 
  • rozszerzenie – jest to końcówka domeny. Dla polskich stron domyślnym rozszerzeniem jest -.pl.

Jaka powinna być idealna nazwa domeny?

Specjaliści od marketingu wskazują, że nazwa domeny powinna być prosta, łatwa do zapamiętania i zapisania, a także krótka. Pomimo tego że przy jej wyborze klient ma do dyspozycji aż 63 znaki, nie jest wskazane, aby wykorzystywać je wszystkie.

Prosta i łatwa do wpisania nazwa domeny znacznie minimalizuje ryzyko, że potencjalny klient niechcący wpisze w wyszukiwarkę nieprawidłowy adres i zostanie przekierowany do konkurencji.

Przed przystąpieniem do rejestracji domeny warto upewnić się, że nie zawiera ona nazwy chronionej. W sytuacji, kiedy domena będzie używać zastrzeżonego znaku, właściciel strony internetowej może stracić prawo do jej użytkowania. Oznacza to, że wysiłek włożony w promowanie domeny i zainwestowane w nią pieniądze, zwyczajnie się zmarnują. Nie mówiąc już o tym, że wykorzystywanie nazwy chronionej może skończyć się na drodze sądowej.

Czego unikać, tworząc nazwę domeny?

Osoby, które są na etapie wymyślania nazwy dla swojej domeny, powinny zrobić wszystko, aby wyróżniała się ona wśród konkurencji. I dlatego nie warto inspirować się nazwami konkurencyjnych domen – o wiele lepiej wymyślić coś nowego i świeżego. Pomimo tego że już od jakiegoś czasu w domenach można używać polskich znaków, jednak nie jest to rozwiązanie zalecane przez specjalistów od marketingu. Wszystko dlatego, że klienci – użytkownicy Internetu – są już przyzwyczajeni do wpisywania nazw bez polskich znaków, co może utrudnić im dotarcie do określonej witryny

Ile kosztują domeny?

Klienci, którzy chcą zarejestrować daną domenę, bardzo często zwracają uwagę na jej cenę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tanie domeny nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. W sieci funkcjonuje wiele firm, które oferują klientom darmową domenę na okres jednego roku. Tymczasem – wcale nie jest to rozwiązanie najbardziej korzystne. Kwota do zapłaty po upłynięciu darmowego okresu często okazuje się bardzo wysoka. Brak opłaty startowej może być zwyczajną pułapką, na którą niestety wciąż nabierają się przedsiębiorcy. 

Najrozsądniejszym wyborem jest oferta, w której usługobiorca zobowiązuje się do regularnego uiszczania co roku określonej kwoty, nie zawsze wygórowanej.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter