• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Migrena a dieta – sprawdź, czego się wystrzegać

Okazuje się, że aż 40% ataków migreny jest wynikiem głodu. Naukowcy potwierdzają również, że silne bóle głowy mogą pojawiać się poprzez stosowanie nieodpowiedniej diety. Ci, którym migrena niejednokrotnie uniemożliwiła normalne funkcjonowanie, powinni dokładniej przyjrzeć się produktom, które każdego dnia lądują na ich talerzach.

Śniadanie to podstawa
Śniadanie jest pierwszym posiłkiem dnia. Daje nie tylko energię na wiele godzin, ale wpływa też na nasze samopoczucie. Co ważne, za migrenę odpowiedzialny jest znaczny spadek cukru we krwi. Jeśli nie dostarczymy go w odpowiedniej ilości każdego ranka, jesteśmy o wiele bardziej narażeni na pojawienie się napadowego bólu głowy.

Co należy wykluczyć z menu?
Chociaż dostępne są dzisiaj środki, które skutecznie niwelują migrenowy ból głowy – na przykład leki zawierające kwas tolfenamowy lub paracetamol, to z całą pewnością o wiele lepiej unikać ataków migreny niż ją zwalczać. Dietetycy potwierdzają, że pacjenci neurologiczni powinni całkowicie wykluczyć ze swojej diety albo chociażby ograniczyć spożycie niektórych produktów. Do takich zaliczyć można orzechy, marynaty, wędzone ryby oraz sery. Niekorzystnie wpływa również alkohol i kawa.
Wszystkie wymienione produkty zawierają w swoim składzie substancję, która powoduje szybkie skurcze i rozszerzanie naczyń krwionośnych w korze mózgowej. Właśnie to jest bezpośrednia przyczyna migreny.

Tyrozyna jako wróg
Unikać należy również produktów, które zawierają tyrozynę. To składnik, który odpowiada za niekorzystne wahania ciśnienia krwi. Pacjenci, których już niejednokrotnie dopadła migrena, powinni unikać owoców cytrusowych, czekolady, piwa oraz wina.

NIE dla azotanów
Migrenę może wywoływać też zbyt duże stężenie azotanów. Składnik ten zawarty jest praktycznie we wszystkich wędlinach, kiełbasach i mięsie. Azotany są też obecne w produktach puszkowanych, dania instant. Unikając tych produktów, substancje stosowane w leczeniu migreny, takie jak kwas tolfenamowy, ibuprofen czy paracetamol, będą potrzebne coraz rzadziej.

Produkty, które chronią przed migreną
Kasza gryczana, ryż, chude mięso, tłuszcz roślinny, kiełki pszenicy, nasiona słonecznika, imbir, pieprz cayenne i zielone oliwki to produkty, które powinny być zawarte w codziennym jadłospisie osób, cierpiących z powodu nawracających migren.

Dieta stanowi ważny czynnik w profilaktyce przeciwmigrenowej. Poszczególne produkty spożywcze nierzadko stają się również naturalnym lekiem. Warto pamiętać, że wdrożenie właściwej diety jest sposobem na minimalizowanie występowania ataków migreny. Wraz z zastosowaniem leków, które zawierają kwas tolfenamowy, mogą stanowić doskonały środek, dzięki któremu ból głowy będzie szybko i w pełni skutecznie łagodzony.

Pacjenci, którym migrena niejednokrotnie uniemożliwia codzienną aktywność, oprócz wizyty u neurologa, powinni odbyć również rozmowę z dietetykiem. Indywidualnie dopasowana dieta i dobór właściwych elementów żywienia sprawi, że wspólnymi siłami walka z migrenowym bólem głowy będzie wygrana.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter