• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Łysienie androgenowe: czym jest i jak z nim walczyć?

shutterstock_137493509Do tej pory naukowcom nie udało się wyodrębnić genu odpowiedzialnego za nadmierne wypadanie włosów. Jednak wiadomo, że cechą przekazywaną genetycznie jest nadmiar testosteronu powodujący tak zwane łysienie androgenowe. Czym ono tak naprawdę jest i jak można mu zaradzić?

Objawy
Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się już u nastolatków. Włosy zaczynają w widoczny sposób przerzedzać się na skroniach oraz na czubku głowy. W dalszej kolejności proces ten zaczyna obejmować całą powierzchnię skóry głowy, w efekcie doprowadzając do całkowitej utraty włosów.

Przyczyny
Za bezpośrednią przyczynę łysienia androgenowego uznaje się genetyczną nadwrażliwość organizmu na DHT – związek chemiczny, którego prekursorem jest testosteron, męski hormon płciowy. Owa nadwrażliwość wpływa na skrócenie fazy rozwoju włosów i kurczenie się mieszków włosowych. Skutkiem tego jest opóźnienie procesu produkcji nowych włosów, a w końcu jego całkowite zatrzymanie. Łysieniu androgenowemu często towarzyszy także szybkie przetłuszczanie się skóry głowy, będące wynikiem nadmiernego wydzielania łoju. Zatyka on pory w skórze głowy, co może powodować obumieranie i utratę włosów.

Farmaceutyki na nadmierne wypadanie włosów
Z łysieniem androgenowym można walczyć na kilka sposobów. Najlepsze rezultaty przynoszą kuracje rozpoczęte w jego wczesnym stadium. Jedną z metod jest zażywanie finasterydu lub dutasterydu zmniejszających w organizmie ilość testosteronu przekształcającego się w DHT. Natomiast kuracje estradiolem hamują nadmierne wydzielanie szkodliwego dla włosów łoju. Z kolei minoksydyl, lek pierwotnie stosowany w nadciśnieniu tętniczym, stosowany zewnętrznie odwraca proces miniaturyzacji mieszków włosowych i działa na nie stymulująco. Podobne działanie ma 1-metylonikotynamid obecny w niektórych preparatach kosmetycznych pod nazwą 1-MNA, na przykład w szamponach i odżywkach marki Dermena.

Istnieje również innowacyjna terapia przeciw łysieniu polem magnetycznego o niskiej indukcji. Stymuluje ono komórki skóry i przyspiesza w niej przepływ krwi, dzięki czemu następuje szybszy transport składników odżywczych do cebulek włosa.

Ogromne znaczenie w walce z łysieniem ma też wzbogacenie diety w składniki wpływające na zdrowie skóry i włosów. Najbardziej znane z takich właściwości są nasiona lnu i skrzyp polny, zawarte w wielu dostępnych na rynku suplementach. Chociaż efekt w postaci odrastających włosów występuje dopiero po półrocznej kuracji, to zahamowanie wypadania włosów jest widoczne już po kilku miesiącach od jej rozpoczęcia.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter