• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Problemy z kontrolowaniem oddawania moczu zawsze wydaje się dosyć wstydliwy. Mężczyźni są na tym punkcie nawet bardziej przewrażliwieni od kobiet. Kłopoty z pęcherzem kojarzą im się z poważną niedyspozycją, związaną jednocześnie z bezradnością i brakiem kontroli nad własnym ciałem. Nic dziwnego więc, że nietrzymanie moczu u mężczyzn uznaje się za dolegliwość, której wypadałoby się jak najszybciej pozbyć. Jakie są więc sposoby walki z tą przypadłością?

Samodzielne leczenie niekoniecznie musi przynosić skutek
Najczęściej, gdy mężczyzna zauważy u siebie pierwsze objawy nietrzymania moczu, woli sprawę zlekceważyć. Z początku ma zwykle nadzieję, że samo jakoś przejdzie, a pojedyncza „wpadka” na spacerze to tylko jednorazowa niedyspozycja, którą nie warto się przejmować. Kiedy symptomy stają się wyraźniejsze i tak raczej nikt nie kwapi się do odwiedzenia gabinetu urologa. Panowie wstydzą się wizyty u specjalisty i zdecydowanie bardziej wolą zachować swoje problemy dla siebie. Właśnie dlatego leczą się na własną rękę, wykorzystując chociażby różnorodne suplementy diety oraz inne preparaty, mające pomagać w walce z niesfornym pęcherzem moczowym, dostępne bez recepty. Tymczasem nie zawsze pomagają one w zażegnaniu kłopotów, a bardzo często jedynie wyciszają objawy, które powracają zaraz po odstawieniu danego środka.
Dodatkową ochronę mogą zapewnić mężczyznom specjalne wkładki lub odpowiedni rodzaj pieluchomajtek, wykorzystywany właśnie przy ich niedyspozycji. Za ich produkcję jest odpowiedzialnych wiele marek, na przykład Tena. Samych modeli pieluch można odnaleźć tak wiele, że bez trudu dostosują się do wymagań każdego mężczyzny.

Czemu wizyta u urologa jest konieczna?
Jeśli dostrzeżesz u siebie objawy niedyspozycji pęcherza, nie staraj się ich bagatelizować. Oczywiście, nie chodzi tutaj o to, by przesadzać w drugą stronę i zawiadamiać lekarza o każdym pojedynczym wypadku. Do urologa warto się udać dla spokoju własnego sumienia. Tylko on będzie mógł wystawić trafną diagnozę, dzięki której będziesz wiedział, co dokładnie Ci dolega i czy rzeczywiście jest się czym martwić. Także on udzieli Ci rad, związanych z tym, jak przetrwać przykre objawy nietrzymania moczu i jednocześnie będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak pomoże specjalista?
Pierwszym krokiem w walce z nietrzymaniem moczu u mężczyzn jest leczenie zachowawcze. W jego ramach stosuje się często zacisk Cunninghama, czyli niewielkie, nieinwazyjne urządzenie, wykorzystywane wtedy, gdy dana osoba nie chce oddawać moczu. Istnieje też możliwość założenia zbiornika na mocz McGuire’a – składa się on z woreczka, mocowanego na pasie biodrowym. Lekarz zaleca go zwykle osobom z nietrzymaniem moczu w stopniu umiarkowanym. Można też skorzystać ze specjalnych cewników. Wyróżnia się wśród nich wersję, zakładaną na stałe – specjalne worki z rurką, którą zakłada lekarz wprost do cewki moczowej. Jest to jednak sposób, który zwiększa ryzyko zakażeń, dlatego też cewki muszą być systematycznie wymieniane. Drugą, popularniejszą i bezpieczniejszą metodą jest założenie cewki typu prezerwatywa, która daje zresztą najlepsze skutki.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn leczy się także operacyjnie (jeśli postępowanie zachowawcze nie dało efektów). Najczęściej używa się taśm podtrzymujących lub specjalnie przygotowanych substancji,  wstrzykiwanych w okolice zwieracza. Czasem lekarz decyduje też o wszczepieniu sztucznego zwieracza cewki moczowej

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter