• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jeśli inwestowanie, to bezpieczne czy z ryzykiem?

Polacy najczęściej wybierają inwestycje, które nie wiążą się z ryzykiem utraty nawet małej części wniesionego kapitału. Te jednak wiążą się z możliwością osiągnięcia mniejszego zysku. O wiele bardziej opłacalne są tzw. instrumenty agresywne, ale pamiętajmy, że te obarczone są ryzykiem inwestycyjnym.

Inwestycje Polaków
Połowa z nas posiada oszczędności. Większość z nich lokowana jest w banku, również w instrumentach, które pozwalają na pomnażanie środków pieniężnych. Nadal jednak zbyt duża liczba Polaków trzyma „zaskórniaki” w domu, nie dając im szansy na generowanie zysku.
Ci, którzy mają świadomość konieczności pomnażania nadwyżki pieniędzy, potwierdzają, że najczęściej inwestują bezpiecznie i w krótkim terminie. Pocieszające jest to, że coraz więcej Polaków myśli o inwestowaniu. I chociaż daleko nam jeszcze do Niemców, Holendrów czy Francuzów, to Polacy wykazują coraz większą wiedzę w zakresie funkcjonowania mechanizmów rynku finansowego. Mamy też coraz większe zaufanie do banków.

Bezpieczne inwestowanie, czyli jakie?
Polacy wolą zarobić mniej, ale za to pewnie. Nadal boimy się utraty oszczędności, które udało nam się przecież zgromadzić dzięki potężnym wyrzeczeniom. Wybieramy również bezpieczeństwo, bo instrumenty, które nie są obarczone ryzykiem, są po prostu łatwo dostępne. Aby założyć lokatę, wystarczy nierzadko konto internetowe.
Największą popularnością cieszy się lokata terminowa. Polacy lokują pieniądze najczęściej na maksymalnie rok, o wartości nie większej niż 10 000 złotych. Prawda jest jednak taka, że na im dłużej „zamrozimy” pieniądze, tym na większy zysk możemy liczyć. Ta sama zasada dotyczy wartości inwestycji – im więcej pieniędzy przeznaczymy, tym ich pomnażanie będzie efektywniejsze.

A może ryzykowne fundusze inwestycyjne?
Już 2 miliony Polaków inwestuje swoje oszczędności w fundusze inwestycyjne. Okazuje się, że wizja osiągnięcia wysokich zysków wygrywa z ryzykiem inwestycyjnym. Trzeba pamiętać, że fundusze inwestycyjne są agresywną formą inwestowania. Prawdą jest jednak to, że inwestor, podejmując ryzyko, może liczyć na większy zarobek.
Co więcej, polscy inwestorzy doskonale już wiedzą, jak ograniczać ryzyko inwestycyjne. Wybierają różne fundusze inwestycyjne i rozdzielają swoje oszczędności, nabywając większa ilość jednostek uczestnictwa. Polacy wiedzą też, że bardziej opłacalne i bezpieczne jest inwestowanie w długim terminie. W przypadku funduszy inwestycyjnych daje to szansę na skuteczną reakcję podczas niepowodzenia na rynku inwestycyjnym. Zasadą jest również to, by nigdy nie inwestować całej puli oszczędności. Warto zostawić część na tzw. czarną godzinę.

Podsumowanie
Bez względu na to, jaki rodzaj inwestycji wybiera większość Polaków, ważne jest, że w ogóle podejmowane są próby pomnażania pieniędzy. Okazuje się, że samo oszczędzanie nie wystarczy, a lokowanie kapitału w lokaty czy fundusze inwestycyjne jest już dzisiaj działaniem powszechnym. To między innymi dzięki temu społeczeństwo polskie ma szansę się wzbogacać.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter