• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jakie buty narciarskie polecić wytrawnym narciarzom i jak je dobrać?

Każdy wprawiony narciarz prędzej czy później staje przed bardzo istotnym pytaniem: jak dobrać buty narciarskie? Odpowiadamy i przedstawiamy główne wytyczne, którymi dobrze kierować się poszukując idealnych butów narciarskich.

Dobór butów narciarskich
Decyzja dotycząca zakupu butów narciarskich jest niezwykle ważna, a znacznie częściej stają przed nią doświadczeni i wprawieni w bojach na stoku narciarze. Dzieje się tak dlatego, że raczej mało kto przed pierwszym czy drugim wyjazdem na narty kupuje samodzielnie cały sprzęt – bardziej ekonomiczne jest skorzystanie z usług wypożyczalni.
Co więcej, początkujący narciarze zwykle największą uwagę przywiązują do nart. Jednak każdy doświadczony narciarz wie, że to podejście jest po prostu błędne – w rzeczywistości zjeżdża się bowiem w butach, ponieważ całe „czucie” nart zależy właśnie od nich. Dlatego też wprawieni i wytrawni narciarze raczej inwestują we własne buty, a ich wyboru nigdy nie traktują po macoszemu.

Jak dobrać buty narciarskie?
Jednym z podstawowych parametrów, który należy wziąć pod uwagę, jest oczywiście twardość butów narciarskich. Dużą rolę odgrywają tu preferencje indywidualne, które u doświadczonych narciarzy wyrobiły się poprzez wielokrotne próbowanie różnego rodzaju obuwia narciarskiego. Z reguły jednak buty narciarskie dla zaawansowanych są twardsze i takie też modele wybierają wprawieni narciarze. Podstawową zaletą twardego obuwia jest lepsze przekazywanie sił z buta na nartę oraz lepsza kontrola w prowadzeniu nart  w skręcie., dzięki czemu bardziej sprawdzają się na wymagających i szybszych trasach. Dawniej twarde buty narciarskie męskie nie należały do zbyt wygodnych, dziś wygląda to już zupełnie inaczej.
Zmiana ta jest zasługą wprowadzenia nowoczesnych technologii w produkcji butów narciarskich. Przykładem innowacyjnego i niezwykle praktycznego rozwiązania są N[. wprowadzone w butach HEAD technologie FORM FIT i PERFECT FIT, pozwalające na indywidualne dopasowanie wnętrza buta narciarskiego do stopy. Dzięki temu buty są o wiele bardziej komfortowe podczas użytkowania, a do tego gwarantują jeszcze większą kontrolę nawet podczas bardzo szybkich zjazdów.
Wracając jednak do samej twardości obuwia narciarskiego – buty narciarskie męskie dla zaawansowanych posiadają z reguły indeks twardości nie mniejszy niż 90. Osoby początkujące raczej nie poradziłyby sobie w takich butach – prawdopodobnie już stojąc w kolejce na wyciąg myślałyby o ich ściągnięciu lub przynajmniej odpięciu klamer. Przy doborze butów narciarskich dla zaawansowanych warto mieć też na uwadze tzw. canting, czyli możliwość regulacji pochylenia obuwia (tj. dopasowanie cholewki do poziomu koślawości lub szpotawości kolan). Do tego istotne są makro i mikro regulacje klamer, które ułatwiają precyzyjne wymierzenie zapięcia. Boczna śruba pozwala natomiast na dopasowanie kąta pochylenia cholewki w płaszczyźnie wzdłużnej, co z kolei umożliwia korektę prawidłowego obciążania nart.
Zaawansowani narciarze mogą wziąć pod uwagę jeszcze dwa rodzaje butów. Buty do freeride, czyli jazdy poza trasami, charakteryzują się inną konstrukcją niż zwykłe buty narciarskie. To buty przeważnie 3-klamrowe, posiadające  regulowaną cholewkę umożliwiającą podchodzenie, wyposażone są w skorupę która posiada dodatkowe systemy, tłumienia drgań.. Często można ją również wymieniać.
Osoby naprawdę dobrze i długo jeżdżące na nartach mogą natomiast zainteresować się obuwiem określanym jako Race. Są to wysoce specjalistyczne i zaawansowane buty narciarskie, choć czasem błędnie uważa się je za dokładnie takie, jakie są używane podczas profesjonalnych zawodów. Buty dla zawodowców stosuje się przez kilka chwil podczas zjazdu, po czym zawodnik natychmiast je zdejmuje. Buty narciarskie typu Race są do nich zbliżone, indeks twardości z reguły zawiera się w okolicach 130-150. To doskonałe obuwie do agresywnej jazdy przy wysokich prędkościach, a więc dla prawdziwie wytrawnych narciarzy.

Parametrów i zmiennych, które doświadczony narciarz powinien wziąć pod uwagę przy doborze butów narciarskich, jest wiele. Jednak rozsądny i odpowiedzialny wybór to gwarancja doskonałej kontroli nart oraz przyjemniejszej i bezpieczniejszej jazdy na każdym stoku. W sklepach INTERSPORT można sprawdzić bogatą ofertę butów narciarskich, a ekspert pomoże dobrać i  dopasować  je idealnie do stopy  narciarza.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter