• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jaki jacht najlepszy na czarter dla początkujących?

Sezon żeglarski rozkręca się coraz bardziej i dla wielu miłośników żeglarstwa to czas planowania wakacyjnego wypadu na Mazury. Często jednak nie posiadamy własnego jachtu, wtedy najlepszą możliwością jest czarter. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą nam w pełni cieszyć się z uroku Mazur. 

Różnorodność ofert sprawia, że wybór odpowiedniego dla siebie jachtu nie jest łatwym zadaniem. Czarterujący posiadają wiele bardzo podobnych do siebie modeli, różniących się często detalami. Zdefiniowanie kwoty, którą możemy przeznaczyć na czarter, zdecydowanie uprości nam wybór.
Z decyzją wiąże się również wybór wielkości jachtu, jego klasy, wieku czy też wyposażenia. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni ile pieniędzy możemy przeznaczyć na wyczarterowanie jachtu, pozostaje kilka podstawowych kryteriów, które powinny ułatwić wybór jachtu.

Doświadczona załoga
Podstawowym i najważniejszym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest ilość osób, która będzie z nami żeglowała. Wiedząc ile osób będzie liczyła załoga, szukamy takiego jachtu, aby każdy miał swoje miejsce do spania. Należy jednak pamiętać, że nawet w największych mazurskich jachtach powierzchnia mieszkalna jest naprawdę ograniczona, warto więc tak dobrać załogę, by rejs odbywał się w komfortowych dla wszystkich warunkach. Jeżeli mamy zamiar pływać z dziećmi przydatna może się okazać chemiczna toaleta w osobnej, zamykanej kabinie jak również zamknięta rufa, czy relingi z siatką zabezpieczającą.

Bardzo ważnym kryterium doboru jachtu, powinno być doświadczenie załogi. Jeżeli wybieramy się
w rejs z niedoświadczoną załogą, powinniśmy wybierać jachty przede wszystkim bezpieczne, przeznaczone do żeglowania turystycznego lub rodzinnego.
Pamiętajmy, że niezwykle istotna jest obiektywna ocena własnych umiejętności. – mówi Bartosz Milewski, założyciel największej w Polsce szkoły żeglarskiej Róża Wiatrów –  Jachty wyposażone w takie udogodnienia jak bramka do kładzenia masztu, rolfok koniecznie na sztywnym sztagu, fały prowadzące do kokpitu czy niezawodny silnik pozwolą nam w razie czego na jednoosobową obsługę jachtu, w przypadku jeśli pozostali członkowie będą dopiero oswajali się z żeglowaniem.

Umowa czarteru
Gdy już  zdecydujemy się na któryś z modeli, możemy przystąpić do rozmów z firmami zajmującymi się czarterem. Podczas wstępnej negocjacji, warto ustalić cenę za cały okres wynajmowania
i sprecyzować co jest wliczone w cenę. Wiele ofert na rynku różni się od siebie zaledwie detalami, dlatego jest to tak istotne. Spytaj o to w jakim stanie znajduję się jacht i co znajduję się na jego wyposażeniu, w ten sposób unikniemy ewentualnych nieporozumień przy zdawaniu jachtu. Oczywiście przed samym wypłynięciem z portu sprawdź i policz wyposażenie wyszczególnione
w protokole zdawczo-odbiorczym, a ewentualne braki zgłoś odpowiedzialnej za to osobie. Poproś także o dokument potwierdzający ważność ubezpieczenia jachtu. Bezwzględnie nie wolno zapominać o sprawdzeniu stanu żagli i lin, sprawności silnika i zapasie paliwa, kamizelkach ratunkowych i gaśnicy. Warto również sprawdzić w jakim stanie znajduje się skorupa jachtu. Jeśli widoczne są uszkodzenia lub otarcia, należy to również uwzględnić w protokole po to, by nie zostać obciążony kosztami za szkody wyrządzone przez osoby, które użytkowały jacht przed nami. Ostatnią ważną rzeczą, o której należy pamiętać, to ustalenie gdzie i na jakich warunkach będziemy mogli bezpiecznie pozostawić swój samochód na czas rejsu. Gdy już dopełnimy wszystkich formalności nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z niepowtarzalnych uroków mazurskich jezior.

Szczegółowe informacje na www.roza.pl i www.facebook.com/roza.wiatrow

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter