• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jak się objawia i czym jest wole tarczycy

Tarczyca jest niezwykle ważnym organem, którego zadania w głównej mierze opierają się na regulowaniu przemiany materii. Jest również największym producentem hormonów, które mają dla nas ogromne znaczenie. Gdy więc choruje, może mieć poważny wpływ na kondycję organizmu, a także na ogólne samopoczucie. Niezwykle często jest ono zaburzane przez tak zwane wole tarczycy. Pojęcie to oznacza stan nadmiernego przerostu organu, który – w miarę rozwoju choroby – może rozrosnąć się nawet na obszar klatki piersiowej.

W zaawansowanych przypadkach tarczyca uciska tchawicę, powodując jej uszkodzenie. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia głównie w przypadku odmian zamostkowych. Najczęściej jednak pojawiającym się stanem jest guzkowate wole tarczycy – niewielkie wybrzuszenia możemy zaobserwować na całej powierzchni szyi. W jaki sposób będzie przebiegało leczenie tej choroby?

Przerost prowadzący do niedoczynności tarczycy
Proces kuracji w głównej mierze zależy od tego, z czym przerost tarczycy jest związany. Stan może bowiem wywoływać różnorakie następstwa i to wokół nich opiera się całe leczenie. Jednym z efektów, który dotyczy choroby, jest niedoczynność tarczycy. Stan ten charakteryzuje się niedoborem hormonów produkowanych przez narząd. Łączy się to przede wszystkim ze spowolnionym procesem spalania, dlatego pacjenci mają tendencję do szybkiego przybierania na wadze. Ponadto mogą narzekać na uczucie senności oraz brak energii do życia, co w skrajnych wypadkach wiąże się nawet ze stanem depresyjnym. Zaburzona przemiana materii charakteryzuje się również tym, iż część pokarmu nie jest w ogóle spalana. Powoduje to powstanie tak zwanych Gagów, będących substancjami pochłaniającymi wodę. Są one odpowiedzialne za powstanie obrzęków na szyi i w okolicach oczu oraz zaparcia, jeżeli odkładają się w okolicach jelit.
Należy pamiętać, iż nieleczone wole, które powodują niedoczynność, są bardzo groźne dla naszego organizmu. Efekty zaburzonego metabolizmu mogą być poważniejsze od zwykłej senności. Doprowadzić może bowiem do anemii czy kłopotów z oddychaniem. W przypadku ciąży wpływa również na rozwój płodu. Proces leczenia powinien więc rozpocząć się na wczesnym etapie choroby, tak aby umożliwić szybki powrót do zdrowia. Z reguły lekarze zalecają stosowanie preparatów, które uzupełnią tyroksynę, będącą hormonem tarczycy. Jeżeli wole zostały odkryte zbyt późno, jedyną możliwością może okazać się operacja.

Nadprodukcja hormonów tarczycy
Stan przerostu doprowadzić może jednak również do nadmiernego produkowania hormonów. Nadczynność tarczycy, bo o tym mowa, także może zaszkodzić funkcjonowaniu naszego organizmu. Metabolizm znacząco przyspiesza, co z reguły prowadzi do pobudzenia komórek organizmu, które wciąż potrzebują nowych dawek energii. Pacjenci czują więc ciągłe uczucie głodu, jednak pomimo spożywania pokarmów, wciąż tracą na wadze. Nadpobudliwość organizmu wiąże się również z uczuciem gorąca, a także kołataniem serca.
Kuracja w głównej mierze opiera się na przyjmowaniu radioaktywnego jodu. Jest on niezmiernie potrzebny komórkom, które, z racji nadmiernej pracy, potrzebują energii. Przyjmują one więc jod w dużej postaci, jednak jego radioaktywność sprawia, iż nadpobudliwa tkanka zostaje zniszczona. Jeżeli farmakologia zawiedzie, istnieje możliwość chirurgicznego usunięcia nad aktywnych tkanek, co jednak wiąże się z ryzykiem naruszenia nerwów krtani.
Niezwykle ważna jest więc analiza własnego stanu zdrowia, który może wskazywać na nieodpowiednią pracę tarczycy. Najczęściej związane jest o z uczuciem zmęczenia, zmiennym apetytem, irytacją, kołataniem serca, podwyższonym ciśnieniem, kłopotami ze snem czy wysokim cholesterolem. W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Leczymtarczyce.pl – vademecum na temat leczenia i diagnozowania tarczycy.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter