• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Garnitur to nie sztywny mundurek

Dress code wielu firm wymaga od pracowników formalnego ubioru.
W przypadku mężczyzn oznacza to najczęściej garnitur, traktowany przez wielu jako zło konieczne. Czy jednak ubiór ten musi być sztywny, nudny i niewygodny?

Wygodny garnitur do pracy, który wyraziłby również osobowość jego właściciela – dla wielu osób zdanie to może brzmieć jak fantastyka. Garnitur kojarzony jest bowiem wyłącznie z ubiorem oficjalnym i formalnym, który nie pozostawia wiele miejsca na swobodę. Czasami postrzegany jest wręcz jako sztywny i niewygodny korpo-mundurek, który zakrywa indywidualność pracownika. Męski garnitur stanowi jednak niezbędny element wielu profesji i branż i jest jednym z podstawowych atrybutów męskiej elegancji, który wzbudza zaufanie oraz podkreśla autorytet. W biznesie czy finansach garnitur stanowi kluczowy element wizerunku profesjonalisty.

Nienaganny ubiór jest jednym z kluczowym elementów zintegrowanego budowania wizerunku. Nasza prezentacja w dużej mierze determinuje sposób, w jaki jesteśmy postrzegani. Ubiór świadczy nie tylko o guście, poczuciu estetyki, stylu, ale – co równie istotne – o profesjonalizmie, kreatywności i umiejętnym podążaniu za trendami, a to przekłada się na wiarygodność w biznesie – mówi Marcin Powierza, dyrektor zarządzający Forbis Group.

W zawodzie analityka bardzo ważna jest autoprezentacja. Nie bez powodu szkolenia z nią związane cieszą się dużym powodzeniem – dodaje Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych w HFT Brokers Dom Maklerski S.A. Ekspert powinien wypowiadać się w sposób merytoryczny i elokwentny. Na tak zwaną medialność znacząco wpływa również mowa ciała. To, jak wyglądam podczas wywiadu czy konferencji, ma ogromny wpływ na odbiór mojej osoby, dlatego przed każdym wystąpieniem zawsze starannie dobieram garnitur. Elegancki, odpowiednio dopasowany i skrojony sprawia, że czuję się bardziej komfortowo, wzrasta także pewność siebie.

Jak przekonuje Marta Stefańczyk-Ciąpała, prezes i założyciel firmy Cafardini, na początku kariery zawodowej warto mieć w szafie przynajmniej jeden garnitur z dodatkową parą spodni i kilka białych koszul. Absolutnym minimum jest uniwersalny granatowy garnitur, każdego dnia uzupełniany inną koszulą czy dodatkami. Potem można konsekwentnie rozbudowywać garderobę pod względem charakteru (bardziej formalne i casualowe garnitury), kolorystyki czy funkcjonalności. Warto, aby każdy kolejny strój był uzupełnieniem wcześniejszego. W ten sposób z kilku marynarek czy garniturów można stworzyć nawet kilkanaście stylizacji. Bez względu na liczbę ubrań, zawsze warto zainwestować w ich jakość, zaś sam garnitur powinien być dopasowany do konkretnej osoby pod względem sylwetki, potrzeb związanych z użytkowaniem i indywidualnych gustów.
Istotny jest również dobór materiału, z którego uszyty jest garnitur. Przykładowo, dla osób dużo podróżujących, korzystną opcją jest wybór tkaniny naturalnej, gęsto tkanej i o nieco wyższej gramaturze, co zapewni możliwość szybkiej regeneracji ubrania podczas wyjazdów służbowych. Garnitur, podobnie jak człowiek, po intensywnym dniu potrzebuje odpoczynku. O ubrania ze szlachetnych materiałów należy odpowiednio dbać, wieszając je na wieszakach, szczotkując i wietrząc od czasu do czasu przy otwartym oknie.

Dobrym domowym sposobem na odświeżenie garnituru z naturalnej wełny jest powieszenie go w zaparowanej łazience. Garnitur można również oddać do naszego Suit SPA, gdzie poza m.in. ponownym przyszyciem guzików, wymianą podszewki czy podszyciem dołu spodni ubranie przechodzi proces regeneracji tkaniny oraz odpowiedniego odprasowania – mówi Marta Stefańczyk z firmy Cafardini.

fot.Cafardini2Po wyborze odpowiedniej tkaniny oraz kroju można dobrać dodatki dopasowane do osobowości oraz charakteru pracy. Warto jednak pamiętać, że same dodatki, z pominięciem etapu odpowiedniego dopasowania kroju do sylwetki, mogą wywołać odwrotny efekt. Pierwszym w kolejności i niezmiernie istotnym elementem uzupełniającym codzienny formalny strój jest zadbane, skórzane obuwie. Dlatego warto na początek zainwestować w parę oxfordów, monków czy brogów. Odpowiednio pielęgnowane, dobrej jakości obuwie z upływem czasu nabierze nawet bardziej eleganckiego wyglądu. W przypadku granatowego garnituru dobrym wyborem będą zarówno czarne jak i brązowe buty oraz odpowiednio dobrany pasek. Całość warto uzupełnić jedwabnym, ręcznie szytym krawatem oraz poszetką.

Wbrew obiegowym opiniom noszenie garnituru do pracy wcale nie oznacza nudy.
Dla jednego z naszych klientów stworzyliśmy kolekcję 20 białych koszul, które wyróżnia tylko jedna dodatkowa charakterystyczna dziurka na guzik w wybranym kolorze. Szycie na miarę otwiera ogromne możliwości indywidualizacji garnituru: wyboru rodzaju kieszonek, kontrastowych przeszyć, koloru filcu i podszewki, monogramów czy oryginalnych haftów
– dodaje Marta Stefańczyk- Ciąpała.
W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie krawiectwem miarowym. Nie jest to już przejaw snobizmu czy fanaberii. Obecnie polscy mężczyźni mają coraz większą świadomość, że bez odpowiedniego ubioru trudno odnieść sukces, zaś garnitur uszyty na miarę może znacznie wzmocnić pozytywny wizerunek właściciela.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter