• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Dlaczego studia na specjalności mechatronika cieszą się popularnością?

Ogromna liczba specjalizacji i ciągłe zawirowania na rynku pracy sprawiają, że wybór kierunku studiów nie należy do najłatwiejszych. Poza tym maturzyści kierują się wieloma czynnikami. Jednym wystarczy tylko dokument potwierdzający zdobycie wyższego wykształcenia, natomiast inni chcą czegoś więcej. Oczekują, że zdobyta wiedza pozwoli im się rozwinąć i będzie stanowiła początek bogatej kariery zawodowej. Sporo z takich właśnie osób wybiera więc specjalności, które choć nie są łatwe, to dają obiecujące perspektywy na przyszłość.

Mowa tu m.in. o mechatronice. Wiele uczelni, w tym Gdańska Szkoła Wyższa, posiada ją w swojej ofercie. Jest to specjalność, którą można studiować na tamtejszym Wydziale Studiów Inżynierskich na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

Co jest takiego wyjątkowego w tej specjalizacji? Czym w ogóle jest i czym zajmuje się mechatronika? To dziedzina łącząca w sobie kilka innych: ultranowoczesną mechanikę precyzyjną, najnowsze osiągnięcia elektroniki, inżynierię komputerową, automatykę i robotykę. Dzięki temu służy ona projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnych urządzeń i wyznacza przyszłe kierunki rozwoju przemysłu.

Jakiego rodzaju wiedzę zdobywają studenci tej specjalizacji? Na bazie solidnych podstaw klasycznych dziedzin nauki poznają między innymi wiedzę o materiałach i technikach wytwarzania. Elektrotechnikę i elektronikę poznają od podstaw, pracując z komputerowymi oprogramowaniami najnowszej generacji. Zdobywają też bogatą wiedzę na temat: samochodów, robotów, automatyki, mikroprocesorów czy też inteligentnych budynków. Wykształcenie to zgodne jest więc z tym, czego wymagają obecnie firmy będące na rynku liderami branży. I nie jest to tylko wiedza książkowa, teoretyczna. Cały proces nauki wspierają bowiem liczne zajęcia w laboratoriach i ćwiczenia praktyczne.

Dlaczego coraz więcej osób wybiera właśnie tą niełatwą specjalizację i jest gotowych poświęcić niemało czasu i wysiłku, by ją dobrze opanować? Dziedzina ta ma wręcz nieograniczony potencjał rozwoju. Inżynierowie mechatronicy nie muszą martwić się też trudną sytuacją na rynku pracy – mają oni zagwarantowane zatrudnienie przez naprawdę wiele lat. I to nie tylko na takich stanowiskach jak mechatronik, specjalista mechanik, elektryk czy elektronik. Teoretyczna i praktyczna wiedza zdobyta przez absolwenta umożliwia mu też podjęcie pracy we wszystkich gałęziach gospodarki: od przemysłu wydobywczego, aż po przemysł wysokiej technologii. I to właśnie ten ostatni – reprezentowany między innymi przez przemysł lotniczy, motoryzacyjny, kosmiczny czy też farmaceutyczny – jest podstawowym miejscem, gdzie pracują inżynierowie tej specjalizacji. Jak łatwo zauważyć, tej branży nie grozi kryzys. Co ciekawe, nie trzeba nawet posiadać dyplomu ukończenia takich studiów, by podjąć zatrudnienie w tego rodzaju zakładach – propozycje pracy studenci otrzymują bowiem często jeszcze w czasie ich trwania.

Nic więc dziwnego, że spora liczba maturzystów decyduje się skorzystać z oferty prezentowanej między innymi przez Gdańską Szkołę Wyższą i studiować właśnie na specjalności mechatronika. Takie osoby dobrze wiedzą, że wykształcenie to przyniesie im naprawdę wiele korzyści.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter