• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Andropauza – lepiej zapobiegać niż leczyć

Wraz z wiekiem poziom męskich hormonów (testosteronu, dihydrotestosteronu, hormonu wzrostu, melatoniny) maleje. Tym niedoborom zaczynają towarzyszyć dolegliwości, które nazywają się andropauzą (1). Jak leczyć andropauzę, żeby zachować jak najdłużej sprawność seksualną?

Polska należy do państw, w których znacznie wydłuża się długość wieku mieszkańców. Średnia długość życia Polek to 84-86 lat, a Polaków 72-74 lata. Osób po 50. roku życia mieszka w naszym kraju co najmniej 8 milionów. Procesowi starzenia się towarzyszy stopniowe upośledzenie funkcji fizjologicznych wielu narządów i układów, co prowadzi np. do zaburzeń seksualnych – 40% mężczyzn, którzy ukończyli 50 lat skarży się na takie zaburzenia (2).

Sprawność seksualna a testosteron
Głównym męskim hormonem płciowym jest testosteron. To on odpowiada za męską sprawność seksualną. Niedobór testosteronu prowadzi do objawów andropauzy, którymi są:

  • – wahania nastroju, depresje, lęki i nerwowość,
  • – zmniejszenie energii życiowej, osłabienie, problemy ze snem, zwiększenie masy ciała,
  • – zaburzenia erekcji, opóźniony lub przedwczesny wytrysk, spadek libido (2).

Leczenie andropauzy
Niestety nie da się zatrzymać procesu starzenia, ale można go spowolnić. Ważne jest prowadzenie zbilansowanego trybu życia, który podnosi poziom testosteronu w męskim organizmie. Lekarze androlodzy zalecają stosowanie się do tych zaleceń:

  • – spożywanie posiłków bogatych w mikro- i makroelementy (bardzo ważny jest cynk) oraz witaminy (najlepiej w postaci naturalnej, czyli owoce i warzywa),
  • – ograniczenie spożywania alkoholu i tytoniu,
  • – codzienne uprawianie sportu i relaks,
  • – unikanie przegrzewania jąder,
  • – poranną aktywność seksualną, bo wtedy jest wyższe stężenie testosteronu (2).

Środki na potencję
Uzupełnieniem zdrowej diety i trybu życia są środki na potencję. Do najpopularniejszych leków poprawiających sprawność seksualną należą inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5, phosphodiesterase-5), czyli sildenafil – zaczyna działać już po 30-60 minutach, a jego efekty utrzymują się przez ok. 12 godzin, tadalafil i wardenafil (1, 2).
Andropauza jest zespołem naturalnych dolegliwości, które wiążą się z okresem starzenia się organizmu. Jednak współczesna medycyna, stały kontakt z andrologiem, urologiem, endokrynologiem i seksuologiem oraz zdrowy tryb życia sprawią, że jesień życia będzie przebiegać bez znacznego pogorszenia stanu zdrowia (2). Dowiedz się więcej na temat i zajrzyj na erekcja.expert.

  1. Bokiniec M. Andropauza. Borgis – Medycyna Rodzinna 2002;2:76-77
  2. Zdrojewicz Z. Leczenie zaburzeń seksualnych u kobiet i mężczyzn powyżej 50. roku życia. Dostęp online: https://medycyna-rodzinna.esculap.com/publication/129731/Leczenie_zaburze%C5%84_seksualnych_u_kobiet_i_m%C4%99%C5%BCczyzn_powy%C5%BCej_50._roku_%C5%BCyciaData dostępu: 06.04.2017

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter