• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

4 rzeczy o budowie drona, o których każdy powinien wiedzieć

aeromind2

Zdjęcie: flickr.com (CC BY 2.0)

W ostatnich latach oferowane na ryku drony zyskują na popularności. Wynika to nie tylko z ich malejących cen zakupu, ale także z mnogości ich możliwych zastosowań. Można kupić gotowe modele do zabawy oraz w pełni profesjonalne wielowirnikowe koptery, wykorzystywane na przykład do fotografii i filmowania z lotu ptaka. Dla entuzjastów istnieje również możliwość zbudowania maszyny od podstaw. Przedstawiamy zatem kilka informacji o najważniejszych elementach budowy drona.

W sprzedaży dostępne są gotowe drony za niewielkie pieniądze oraz bardzo profesjonalny sprzęt, którego zakup może być już sporym wydatkiem. Zamiast wyboru gotowego kopterea w sklepie, istnieje także możliwość zbudowania takiego sprzętu własnoręcznie. Specjalistyczne sklepy oferują wszelkie niezbędne do tego materiały i elementy. Zapytaliśmy specjalistę w zakresie budowy dronów z firmy Aeromind, co powinno się wiedzieć na temat budowy koptera, gdy chcemy samodzielnie go zrobić – Drony są to bezzałogowe statki latające. Pierwszym i najważniejszym elementem w ich budowie jest rama, która stanowi podstawę całej maszyny. Druga ważna kwestia to silniki. Kolejna to śmigła i ostatnia, czwarta to kontroler lotu.

Rama
Rama jest podstawą każdego koptera. Na niej mocowane są wszystkie pozostałe elementy. Od jej kształtu zależało będzie to, jak dron będzie latał i do czego można go będzie wykorzystać. Klasyfikacji konstrukcji ram dokonuje się w oparciu o liczbę ramion, na których zamontowane będą silniki. Najmniejszy z możliwych to Bicopter, czyli dwa ramiona przygotowane do umiejscowienia dwóch silników. Większe pod względem ilości ramion to Tricopter (trzy ramiona), Quadrocopter (cztery ramiona), Hexacopter (sześć ramion) oraz Otocopter, czyli ośmiosilnikowiec. Dokonuje się również podziału ze względu na układ śmigieł w stosunku do kierunku lotu.

Silniki
W tego typu urządzeniach wykorzystuje się silniki bezszczotkowe zasilane prądem elektrycznym dostarczanym z baterii. Każdy wielowirnikowiec posiada silniki tak zwane prawe (CW) oraz lewe (CCW). Oznacza to, iż jedne kręcą się w prawo, a drugie w lewo. W jednym modelu powinno się stosować takie same motory.

Śmigła
Śmigło jest bardzo ważnym elementem drona. Po pierwsze stanowi napęd maszyny, a po drugie warunkuje zachowanie się koptera w powietrzu. Małe śmigła wymagają wysokich obrotów, a co za tym idzie zużywają więcej prądu oraz wywołują duże drgania. Duże śmigła to mniejsze obroty, a zatem i niewielkie drgania oraz mniejsze zużycie energii. Warto zatem stosować większe śmigła.

Kontroler lotu
Kontroler lotu to jeden z ważniejszych elementów budowy drona, gdyż od niego przede wszystkim zależy stabilność maszyny oraz możliwość jej dalszej rozbudowy.
Przedstawiliśmy cztery najważniejsze elementy budowy drona. Jest to podstawowa wiedza, jaką musi posiadać każdy, kto chce zbudować własny egzemplarz koptera.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter