Czy jesteś jedną z tych osób, które muszą codziennie myć włosy, ponieważ pod koniec dnia ponownie wyglądają one na nieświeże? Jeśli wszystkie dotychczasowe działania nie przynoszą efektów, skorzystaj z naszych rad i wprowadź w życie świadomą pielęgnację.
Przyczyn tego problemy należy szukać zatem w czynnikach pobudzających gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Jest to przede wszystkim:
- nadmierne wysuszenie skóry głowy przez niewłaściwą pielęgnację i stylizację,
- zaburzenia w układzie hormonalnym,
- choroby skóry, np. łojotokowe zapalenie skóry,
- niewłaściwe odżywianie,
- niedobór witamin.
Osoby, które nie wiedzą, jak mogą zlikwidować problem przetłuszczających się włosów mogą skorzystać z poniższych rad:
- mycie – technika i kosmetyki
Odpowiednie mycie włosów to podstawa w utrzymaniu ich ładnego wyglądu. Ważne są nie tylko odpowiednio dobrane kosmetyki, ale także technika mycia włosów. Przede wszystkim, nie wylewaj szamponu bezpośrednio na skórę głowy – rozcieńcz go z wodą i delikatnie, bez pocierania myj skórę – włosy na długości zostaną oczyszczone przez samą pianę. Po drugie, stosuj właściwy szampon. Powoli przyzwyczajaj włosy do rzadszego mycia, ponieważ częsty kontakt z detergentami, szczególnie silnymi, prowadzi do wysuszenia skóry, a tym samym wprowadzane jest błędne koło: częste mycie – wysuszenie – nadmierna produkcja sebum – mycie.
Jeśli musisz myć włosy codziennie, wybieraj szampon niepodrażniający skóry, o delikatnym składzie, z lekkimi detergentami. Jak wskazują eksperci Mixa, dobrym pomysłem jest stosowanie kosmetyków dla dzieci, które są łagodne i bezpieczne.
- stylizacja i pielęgnacja – właściwe nawyki
Pierwszy etap pielęgnacji włosów zaczyna się tuż po ich umyciu, za sprawą stosowania odżywek lub masek do włosów. Osoby z przetłuszczającymi się włosami powinny unikać nakładania tych kosmetyków tuż u nasady. Może to podrażniać skórę głowy, a dodatkowo obciążać włosy – rada ta jest szczególnie ważna dla osób z cienkimi i słabymi włosami. Wszystkie preparaty najlepiej nakładać od wysokości ucha w dół. Warto aby ostatnie spłukiwanie podczas mycia wykonywane było wodą letnią – zbyt gorąca lub zbyt zimna także pobudza gruczoły łojowe do pracy.
Przy suszeniu polecany jest chłodny i zimny nawiew, a w przypadku produktów do stylizacji – umiar. Każdy dodatkowy kosmetyk nakładany na włosy prowadzi do ich obciążenia, przylegania do skóry i przetłuszczania. Nie zapominajmy także o regularnym czyszczeniu prostownic, szczotek czy grzebieni.
- sposoby przedłużania świeżości włosów
Świeżość włosów można przedłużyć na różne sposoby, a dwa z nich są szczególnie często polecane i skuteczne. Po pierwsze – stosowanie płukanek ziołowych, których składniki aktywne blokują wydzielanie łoju. Szczególnie pomocne będą wywary z rumianku, szałwii, lawendy, nagietka, ale także z octu jabłkowego.
Drugim sposobem, znanym od niedawna, jest stosowanie suchego szamponu. Wytworzony na bazie skrobi, która pochłania sebum pozwala na szybkie odświeżenie włosów. Docenią go także osoby aktywne sportowo. Jednak suchy szampon musi być stosowany rozważnie – jest to tylko doraźna pomoc w ratowaniu wyglądu włosów, które nie zastępuje mycia. Jego nadmierne stosowanie może prowadzić do przesuszenia i łupieżu.
Powyższe rady warto wprowadzić w życie i obserwować stan włosów przez okres 2-3 miesięcy. Jeśli do tego czasu włosy nadal będą się mocno przetłuszczać warto wybrać się do endokrynologa i/lub trychologa, którzy poszukają właściwych przyczyn tego problemu.
Więcej informacji na temat kosmetyków polecanych do codziennej pielęgnacji włosów można odnaleźć na stronie:
.
Leave a reply