• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Rozstępy u mężczyzn – problem częstszy niż myślisz

142591026708068900Nieestetyczne blizny na skórze, czyli właśnie rozstępy, nie są jedynie przypadłością kobiet w ciąży. Dotyczą także Panów i to częściej, niż można się spodziewać. Doświadczyć ich mogą zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Nie ma znaczenia wiek, kondycja czy sposób życia.

Rozstępy – co to jest?
Rozstępy to nic innego jak blizny, wywołane nadmiernym rozciągnięciem skóry w krótkim okresie czasu. Jeśli przekroczy się możliwości elastycznego rozciągania skóry, organizm dostaje informacje o uwolnieniu enzymów odpowiedzialnych za rozkład włókien kolagenu i elastyny. Te zaś są podstawą w utrzymaniu prawidłowego napięcia skóry, zadbaniu o jej elastyczność i ładny wygląd.

Pojawienie się rozstępów można zdiagnozować samemu. Bardzo łatwo je rozpoznać, ponieważ objawiają się jako cienkie paski o kolorze różowym czy czerwonym – odróżniają się od barwy zdrowej tkanki. Stopniowo może ich przybywać, mogą się wydłużać, pogrubiać, a ich kolor stopniowo blednąć. Choć będą wówczas mniej widoczne, wcale nie jest to dobra informacja. Oznacza to, że blizny rozstępowe są już starsze i bardzo ciężko je zlikwidować.

U mężczyzn blizny pojawiają się najczęściej z trzech różnych powodów.

Rozstępy po siłowni
Mężczyźni, którzy planują poprawienie wyglądu swojej sylwetki, tzw. rzeźby, w bardzo krótkim czasie powinni tego zaniechać. Stopniowe budowanie masy ciała jest lepsze i dla zdrowia, i dla skóry. Szybko przybywająca masa mięśni i tak pożądany przez wielu panów biceps może wyglądać mało estetycznie, jeśli skórę w tym miejscu pokryją rozstępy.
Blizny te najczęściej pojawiają się w okolicach bicepsów, w okolicach barków, kolan, na brzuchu (boczne partie ciała) lub na udach. Wszędzie tam, gdzie skóra w sposób naturalny jest cieńsza, a pod wpływem ćwiczeń mających nadać “męski”, wyrzeźbiony kształt, jeszcze bardziej się rozciąga. Na ten defekt estetyczny narażeni są jeszcze bardziej mężczyźni, którzy zdecydowali się przyjmować różnego rodzaju odżywki lub sterydy, które mają przyspieszyć uzyskanie pożądanych rezultatów.

Rozstępy z otyłości
Duża nadwaga, mieszcząca się w granicach otyłości także może być przyczyną wystąpienia rozstępów, tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Szczególnie, jeśli zwielokrotnienie masy ciała następuje w krótkim czasie. Niestety na ten rodzaj problemu nie pomoże samo schudnięcie – konieczne będą specjalne zabiegi.
Rozstępom sprzyjają także duże wahania wagi, czyli naprzemienne tycie i chudnięcie. Skóra nie zdąży przyzwyczaić się do zmieniającej wagi, jest cieńsza i osłabiona – w efekcie mogą powstać rozstępy – zarówno u młodzieży, jak i dorosłych – mówi ekspert Kliniki Ziemlewski z Warszawy i Wrocławia.

Rozstępy wzrostowe
Rozstępy pojawiają się także u nastolatków (częściej u dziewcząt niż u chłopców) i spowodowane są skokiem wzrostowym. W krótkim czasie zmienia się wygląd ciała, następuje intensywny rozwój wszystkich części ciała, co może być dotkliwe dla skóry. Szczególnie, jeśli dany młodzieniec stroni od aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. To wszystko osłabia kondycje tkanek.
Rozstępy u młodzieży pojawiają się najczęściej w okolicy lędźwiowej pleców oraz na udach.

Sposoby usuwania rozstępów
Wbrew powszechnym opiniom i reklamom, domowe usuwanie rozstępów nie jest możliwe. Wszystkie działania, takie jak masaże, nakładanie balsamów, kremów, zdrowe odżywianie czy ćwiczenia fizyczne to zabiegi uzupełniające, które są dobre jako profilaktyka. Wzmacniają skórę i uelastyczniają ją, ale nie są w stanie zlikwidować już istniejących zmian. Jak przekonuje ekspert z Kliniki Ziemlewski w Łodzi i Poznaniu – to zadanie dla medycyny estetycznej. Mężczyźni najczęściej korzystają z metod usuwania rozstępów, takich jak:
– laserowe usuwanie rozstępów
Najlepsze efekty daje zastosowanie lasera frakcjonującego. Prowadzi on do mikrouszkodzeń skóry w obrębie widocznych rozstępów, podgrzewa tkankę skórną, a tym samym doprowadza do jej przekształcenia i pobudzenia procesów regeneracyjnych.

– mikrodermabrazja/peelingi chemiczne
Mikrodermabrazja ma szerokie zastosowanie. Opiera się na ścieraniu martwego naskórka i może mieć różną intensywność. Pozwala na odsłonięcie zdrowych komórek skóry, choć zabieg ten należy powtarzać, aby był skuteczny. Jednocześnie nie jest on inwazyjny i bolesny, dlatego jest odpowiedni dla większości osób. Podobne zadanie mają wszelkie peelingi chemiczne, które doprowadzają do złuszczania się naskórka i pobudzenia organizmu do produkcji nowych, zdrowych komórek skóry.

Istnieje więcej zabiegów usuwających rozstępy lub zmniejszających ich zasięg, widoczność i głębokość. Warto skorzystać z konsultacji w ośrodkach medycyny estetycznej, aby dobrać odpowiedni zabieg. To, o czym trzeba pamiętać to fakt, że wszystkie usługi są najbardziej skuteczne, jeśli rozstępy są czerwone i świeże. W przeciwnym razie na terapię będzie trzeba poświęcić więcej czasu, energii i … pieniędzy.
Artykuł przygotowany we współpracy z:  http://klinikiziemlewski.pl/lodz/75-gabinety-i-personel/warszawa-2/153-aktualne-promocje

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter