• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jak wybrać olej silnikowy do sportowego samochodu?

megacarPodstawowa zasada przy wyborze oleju silnikowego mówi o tym, aby dopasowywać ten płyn eksploatacyjny do metryki samochodu, przebiegu i stanu silnika. W przypadku olejów przeznaczonych do sportowych pojazdów wymagania te są znacznie bardziej podwyższone, co wynika z tego, że konstrukcje jednostek napędowych takich samochodów są precyzyjniejsze w swoim działaniu i charakteryzują się najwyższą jakością wykonania wszystkich tworzących je elementów. Wybierając zatem odpowiedni olej do samochodu sportowego, tuningowanego, w którym silnik jest bardzo mocno obciążony, należy wziąć pod uwagę m.in. 2 parametry oleju – jego lepkość oraz jakość.

Nie chcemy tu mówić o jednostkach ekstremalnie wysokoobrotowych, jakimi są silniki Formuły 1, najczęściej smarowane olejami o bardzo niskiej lepkości. Wynika to z dość krótkiego czasu eksploatacji tych jednostek, które z założenia mają mniejszą trwałość, natomiast priorytetem jest w ich przypadku moc. Dlatego głównym zadaniem stosowanych w nich olejach jest zmniejszenie oporów pracy silnika.

Skupmy się na samochodach o wyższych przebiegach, sportowych, ale nie aż tak wyspecjalizowanych, jak okazy znane z Formuły 1. W przypadku aut tuningowanych stosuje się najczęściej oleje silnikowe o wysokiej lepkości. Parametry takiego płynu eksploatacyjnego sprawiają, że jest on odporny na duże zmiany temperatury pracy silnika i pomagają zredukować ilość oleju spalanego przez jednostkę napędową. Dodatkowo olej o wysokiej lepkości precyzyjnie uszczelnia wszystkie współpracujące elementy silnika, wypełniając dokładnie powstające pomiędzy nimi luzy. Przyczynia się także do zmniejszenia poziomu hałasu wytwarzanego przez silnik.

Olejem takim jest polecany powszechnie Castrol EDGE 10W-60. Jego właściwości pozwalają na długą i efektywną pracę w wysokich temperaturach, przy dużym obciążeniu i najwyższych prędkościach obrotowych. Olej Castrol umożliwia rozruch silnika nawet przy temperaturze -40°C. Ze względu na swoją stabilność termiczną chroni skutecznie silnik przez długi czas jego użytkowania.

Podczas wyboru odpowiedniego oleju do samochodu sportowego warto oprócz jego lepkości zwrócić także uwagę na jakość płynu, czyli składające się na niego bazy olejowe oraz dodatki uszlachetniające.
castrol-edgeWybierając olej silnikowy do swojego samochodu, niekoniecznie sportowego, zawsze kierujmy się wskazówkami producenta pojazdu. Samowolka w tym przypadku może okazać się zgubna w skutkach dla naszych „czterech kółek”. Warto szukać olejów w autoryzowanych sklepach oferujących klientom oryginalne produkty. Jako jeden z takich sklepów za priorytet stawiamy sobie najwyższą jakość asortymentu, dlatego na nocar.pl klienci znajdą jedynie markowe oświetlenie samochodowe takich producentów jak Osram, Philips, Tungsram, Narva czy General Electric, a także oleje silnikowe Castrol (również model wspomniany powyżej), wycieraczki samochodowe Bosch oraz inne przydatne akcesoria samochodowe.
Źródła zdjęć: Castrol

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter