• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Przyciemnianie szyb – przepisy, pomysły i możliwości.

Przyciemnianie szyb to temat nawracający z każdym rokiem, zwłaszcza w okresie letnim, gdy słońce dokuczliwie świeci przez przednią szybę, oślepiając nas w trakcie jazdy. Czy przyciemnianie szyb jest legalne w polskim prawie? Jakie są popularne metody na przyciemnianie szyb i jakie są plusy takiego rozwiązania?

przyciemnianie-szybPo co przyciemniać szyby?
Warto już na wstępie ustalić, dlaczego tak wiele osób interesuje się przyciemnianiem szyb. Poza samym designem, nowoczesnym wyglądem, który zyskuje samochód, przyciemniane szyby samochodowe zatrzymują promieniowanie słoneczne wpadające do środka, dzięki czemu samochód wolniej się nagrzewa i dłużej utrzymuje chłodniejszą temperaturę latem. Według badań ciemne szyby mogą zatrzymywać aż do 75% ciepła, zwiększają zatem komfort jazdy i dobre samopoczucie kierowcy oraz pasażerów.
Przyciemniane szyby przestają kojarzyć się z podejrzanymi osobnikami oraz dygnitarzami państwowymi, a zaczynają oznaczać luksus i przemyślane rozwiązania. Warto wiedzieć o tym, że szyba oklejona folią jest bardziej odporna na uderzenia, a co za tym idzie jesteśmy po prostu bezpieczniejsi.

Co reguluje polskie prawo?
Niestety największe promieniowanie słoneczne przenika przez przednią szybę, której według polskiego prawa praktycznie nie wolno oklejać. Przepisy nie dotyczą wyłącznie przedniej szyby, ale również szyb bocznych przednich, gdyż kierowca samochodu powinien mieć 180 stopniowe pole widzenia. Nie wyklucza to jednak opcji naklejenia specjalnej folii, która blokuje promieniowanie słoneczne. Przepisy mówią, że szyba czołowa musi mieć przepuszczalność na poziomie minimum 75% potwierdzoną homologacją, a szyby boczne przednie 70%. Możemy jednak oklejać boczne tylne szyby oraz tylną szybę samochodową pod warunkiem, że samochód posiada dwa przednie lusterka (prawe, lewe).

Jak przyciemnić szyby?
Praktycznie od 2008-2009 roku wiele aut posiada produkcyjnie zamontowane szyby, które mają naturalnie ciemniejszy odcień. Dzieje się tak dlatego, że producenci szyb samochodowych doskonale rozumieją potrzebę montowania tego rodzaju ulepszeń. Sprawa dotyczy zatem starszych modeli samochodów, które często mają białe, przezroczyste szyby. Jakie zatem mamy możliwości techniczne takiego pomysłu?
Przyciemnienie szyby możemy wykonać najprościej za pomocą przyklejenia specjalnej folii. Folia taka powinna posiadać jednak zatwierdzenie, aby ewentualne spotkanie z policją nie skończyło się dla nas mandatem lub nawet czymś gorszym. Drugą opcją jest wygrzewanie szyby, która przybierze jeden z odcieni czerni na stałe. Istnieją oczywiście plusy i minusy obu rozwiązań. Folia pozwala na większe dopasowanie przestrzeni barwnej, możemy ją zdjąć jeśli zrezygnujemy z ciemniejszych szyb oraz jest tańsza w montażu. Z drugiej strony wygrzewanie wygląda lepiej wizualnie i nie musimy martwić się tym, że za rok czy dwa będziemy musieli powtórzyć zabieg.
Możemy wziąć pod uwagę również wymianę szyby na nową wykonaną przykładowo z plastiku, który można giąć i barwić na dowolny kolor. Dużo zależy od naszych finansów i oczekiwań, gdyż tańsze rozwiązania niekonieczne są lepszymi rozwiązaniami. Czasami warto rozważyć całą wymianę szyby samochodowej na oryginalną.

Komfort jazdy jest w cenie
Jeśli rozważamy opcję przyciemnienia szyb samochodowych powinniśmy przede wszystkim skonsultować się z odpowiednim warsztatem samochodowym, który specjalizuje się w wymienianiu czy ściemnianiu szyb samochodowych. Jeśli zależy nam na najlepszej opcji możemy rozważyć zupełną wymianę szyby, jeśli natomiast chcemy oszczędzić, warto rozważyć opcję folii samochodowej, która jest skuteczna, choć mniej trwała i estetyczna. Pamiętajmy również o tym, że polskie przepisy drogowe regulują kwestie przyciemniania szyb i jeśli marzy nam się cały samochód z prawie czarnymi, nieprzepuszczającymi światła szybami, będziemy zmuszeni pozostać w sferze marzeń.

Polecamy Państwu zapoznanie się z naszą ofertą szyb samochodowych znanej i cenionej marki Saint-Gobain. Polecamy również sieć warsztatów zajmujących się wymianą i montażem szyb samochodowych, które mogą Państwo znaleźć na naszej stronie .

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter