• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Topowe dodatki dla mężczyzny – krawaty, szelki i muszki. Jak je dobrać do stroju

Krawat, czy muszka – to odwieczny problem przy kompletowaniu garnituru. Do tego często dochodzi jeszcze problematyka szelek, które choć często niedoceniane, potrafią się świetnie spisywać. Naturalnie dobranie odpowiedniego dodatku zależy od okazji, ale tak naprawdę jest dużo więcej czynników, które wpływają na dobrą współpracę dodatków z resztą garderoby.

Kiedy krawat, a kiedy muszka?

Jakie krawaty i muchy wybrać? Z pewnością krawat jest najbardziej uniwersalny, ponieważ prawdopodobnie będzie pasować do każdego garnituru i koszuli. Krawat jest również najrozsądniejszym wyborem podczas rozmów biznesowych i tym podobnych wydarzeniach wymagających od nas powagi i elegancji. Użycie muszki w urzędzie albo podczas rozmowy o pracę, może wywrzeć złe wrażenie na osobach, z którymi będziemy musieli rozmawiać.

W przypadku muszki warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki, czarna mucha świetnie przyciągnie uwagę przy smokingu, równocześnie nie gryząc się z jego krojem i kolorem. Natomiast przy fraku powinno się założyć jaśniejszą muchę. Muchy w innych kolorach należy dobierać raczej do klasycznych garniturów, jednak należy uważać, muszka nie powinna być zbyt krzykliwa, w przeciwnym razie nie będzie kojarzyć się z elegancką, a jedynie wyda się śmieszna. Muszki wyrywające się z kolorystyki opartej na czerni i bieli to również idealny wybór na bardziej codzienne stylizacje.

Przy wyborze każdego dodatku trzeba pamiętać o kolorach, które się ze sobą gryzą, aby nie irytować ludzi wokół niepasującymi do siebie barwami. Przede wszystkim czerwień i zieleń nie będą do siebie pasować. Również kolor fioletowy będzie trudny do połączenie z jakimkolwiek kolorem, natomiast czerń zda egzamin w większości przypadków.

Jak nosić szelki?

Szelki zdecydowanie różnią się od innych dodatków. Przede wszystkim mogą pozostać mało widoczne, z racji przykrycia przez marynarkę. Są też bardziej praktyczne, a do tego ostatnio znowu wracają do mody.

Szelki świetnie dopełniają elegancki ubiór. Lepiej od paska utrzymają spodnie i koszulę w odpowiednim stanie, bez zagnieceń i wyłażenia koszuli ze spodni.

Na ogół kolor szelek powinien odpowiadać kolorowi koszuli lub marynarki, aby nie działać zbyt przyciągająco. Naturalnie przy bardziej oficjalnych okazjach i spotkaniach szelki powinny być czarne lub białe. Natomiast w przypadku codziennych strojów można sobie pozwolić na sporą dowolność, ważne, żeby nie były przesadnie kolorowe. Nie należy też przesadzać z szerokością, więcej niż 3,5 centymetra to raczej niezbyt elegancki wybór, raczej bardziej praktyczny, przystosowany do pracy fizycznej, a nie przyjęć i spotkań.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter