• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Luksus, na który cię stać

Wszystkim kojarzą się chyba jednakowo. Ogromne pieniądze, wpływowi ludzie i – oczywiście – luksus. Jachty, bo o nich mowa, cieszą się niesłabnącą popularnością.

POCZĄTKI
Zanim ktokolwiek podejmie się próby udzielenia odpowiedzi na pytanie o przyczynę takiego stanu rzeczy, należ chwilę powspominać. Może i trudno w to uwierzyć, ale takie są fakty – początek jachtów ściśle wiąże się z małymi statkami rybackimi. To od nich wszystko się zaczęło. Ich wpływ wiązał się nie tylko z samym pojawieniem się jachtów na wodach całego świata, lecz także ze sposobem ich konstruowania.

O jachtach jako odrębnej kategorii statków można mówić właściwie od wieku XVII, jednak proces jej krystalizacji trwał aż do XIX stulecia. Od tamtej pory obserwowano już tylko nieustanny rozwój jachtów żaglowych, później zaś również powstanie jachtów motorowych.

JACHT JACHTOWI NIERÓWNY
Ilu sterników, tyle okrętów. Jachty zasadniczo dzieli się na żaglowe i motorowe. Te pierwsze, wyjątkowo okazałe, nazywa się też żaglowcami, te ostatnie – motorówkami. Nierzadko można się też spotkać ze swoistymi hybrydami, czyli jachtami żaglowo-motorowymi.
To chyba najlepsza, na pewno zaś najwygodniejsza, opcja. Pasażerowie takiego jachtu nie są zdani wyłącznie na wiatr, z drugiej natomiast strony – jacht z omasztowaniem nic nie traci z pierwotnego uroku. Podróż taką jednostką ma swój klimat, na pewno też nie jest zagrożona niepowodzeniem spowodowanym bezwietrzną pogodą.

Oczywiście, jeszcze inną sprawą jest wielkość i wyposażenie jachtu. Choć zawsze jest luksusowo, nie zawsze jego zakup musi oznaczać wydanie fortuny. Jachty produkuje się w różnych klasach i kategoriach projektowych.

Podobnie jak luksusowe auta – kolejne marki i modele różnią się nie tylko parametrami technicznymi, lecz także warunkami użytkowania. Wybór obicia, detali i rozwiązań technologicznych służących rozrywce pasażerów są tego przykładem. I tak jak luksusowe auta, również luksusowe statki można wypożyczać. Wypożyczalnia jachtów funkcjonuje tak jak znane wszystkim salony z samochodami. Jachty możemy także zarezerwować przy pomocy Internetu, chociażby wynajmując jachty na Yacht-Booking.pl Korzystając z takiej oferty, można uniknąć opłat związanych z całorocznym użytkowaniem statku. Nie musimy także martwić się ani o serwis takiej jednostki, ani o miejsce jej dokowania.

QUO VADIS?
Ze względu na rodzaj wód, po których owa jednostka będzie się poruszać, wyodrębniono cztery kolejne kategorie. Jachty żaglowe, które zaprojektowano do dalekich rejsów, opatrzono literą „A” oznaczającą grupę oceaniczną. Kolejną literę alfabetu przypisano jednostkom pełnomorskim. „C” oznacza jacht przybrzeżny, natomiast „D” – jacht na wody osłonięte.

Naturalnie, istotne jest także to, po co w ogóle jachty wypływają z portu. W ich definicji mieści się bowiem wyłącznie przeznaczenie turystyczne i sportowe. Wracając na chwilę do wyżej przytoczonych fragmentów z historii jednostek wodnych, można zauważyć, że to właśnie z powodu ich przeznaczenia jachty wyodrębniły się spośród statków rybackich.

Tendencja ta trwa w najlepsze. Jachty nie służą tylko do zaspokajania podstawowych potrzeb swoich właścicieli. Nie chodzi im przecież ani o środek do pozyskania pożywienia, ani o proste przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Podczas użytkowania jachtów ważna jest raczej przyjemność z samego rejsu, uczucie nieporównywalne do żadnego innego.

SŁAWNY CZŁOWIEK I MORZE
Jacht, jak żadna inna jednostka wodna, sprzyja pełnej radości z podróży – na przykład morskiej. Pozwala na obcowanie z przyrodą na wyjątkowych zasadach. Człowiek, podczas rejsu, ma kontakt z naturą przez siebie co prawda ujarzmioną, jednak – silnie obecną.

Nic zatem dziwnego, że jachty, żaglowce i motorówki są szczególnie chętnie wybierane przez gwiazdy showbiznesu, celebrytów i ludzi sukcesu. Dają im okazję do przeżycia wyjątkowej przygody, nie ujmując ani komfortu podróży, ani jej bezpieczeństwa.

Działa to też w drugą stronę. Rejs jachtem żaglowym czy motorówką to doskonała okazja, by owe gwiazdy podejrzeć. Wycieczki, w czasie których „zwykli śmiertelnicy” mogą z powierzchni wody obejrzeć rezydencje gwiazd zbudowane na niedostępnych dla wszystkich wyspach, są bardzo popularne. Niemal przy każdej takiej wyspie działa wypożyczalnia jachtów, oferująca swoje usługi dociekliwym turystom.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter