• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Myjki wysokociśnieniowe – wygoda czy niepotrzebny wydatek?

Myjka wysokociśnieniowa znajduje zastosowanie w przemyśle, w firmach świadczących usługi sprzątające, w serwisach i myjniach samochodowych, a także w domach jednorodzinnych. Urządzenie to jest wyposażone w pompę, która zwiększa ciśnienie wody, doprowadzonej do myjki za pomocą węża ogrodowego.

Myjkę podłącza się za pomocą węża do ujęcia wody, a następnie pompa wytwarza odpowiednie ciśnienie wody. Woda pod zwiększonym ciśnieniem zostaje doprowadzona do pistoletu natryskowego specjalnym przewodem wysokociśnieniowym. Mycie takim urządzeniem jest znacznie szybsze, dokładniejsze i pozwala ograniczyć zużycie wody. Dodatkowo, korzystając z całej gamy akcesoriów (lance, szczotki, gąbki, specjalistyczne detergenty), możemy uzyskać efekty nieosiągalne zwykłymi metodami.

Na rynku jest wielu producentów myjek, których sprzęt można kupić w specjalistycznych sklepach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych (np. Mado). Jednak zanim dokonamy zakupu zastanówmy się, która myjka może spełnić nasze oczekiwania.
Myjki, ze względu na zastosowanie, można podzielić na te do użytku domowego (do mycia tarasów, kostki brukowej, samochodów, kosiarek, itp.) oraz myjki do przedsiębiorstw (profesjonalne myjki przeznaczone dla myjni samochodowych, firm sprzątających i gospodarstw rolnych).

Myjki domowe wytwarzają mniejsze ciśnienie i są przeznaczone do sporadycznych prac w gospodarstwie domowym. Myjki profesjonalne wykonane są z bardziej wytrzymałych materiałów, dzięki czemu mogą czyścić większe powierzchnie i dłużej pracować. Jedne od drugich różnią się parametrami i często sposobem zasilania.
Część z nich jest zasilana elektrycznie, część posiada silniki spalinowe. Myjki elektryczne do użytku domowego można podłączyć do zwykłego kontaktu. Jeśli jednak prowadzimy własną działalność i potrzebujemy większej wydajności, a co za tym idzie większej mocy, potrzebne będzie urządzenie zasilane z sieci trójfazowej.

Analizując parametry myjek ciśnieniowych, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów: ciśnienie wody, wydajność, wymiary, waga, maksymalna temperatura doprowadzanej wody i moc napędu.
Do użytku domowego wystarczy myjka, której ciśnienie waha się  od 80 do 160 barów. Wydajność tych urządzeń rzadko przekracza 500 l/h, a ich waga sięga do 20 kg.
Do użytku przemysłowego natomiast stosuje się myjki, w których ciśnienie wody przekracza 200 barów. Wydajność urządzeń profesjonalnych to nawet 2000 l/h. Najmniejsza waga tych urządzeń to 50-100 kg. Taka myjka może ważyć nawet dwie tony i mieć wymiary sporej przyczepki.
Wiadomo, że skuteczniejsze jest mycie wodą o wyższej temperaturze, pod większym ciśnieniem i urządzeniem o większej mocy. Jednak najważniejsze jest, aby wybrać myjkę, która po prostu zaspokoi nasze potrzeby.

Ceny najtańszych i najmniejszych myjek o najsłabszych parametrach zaczynają się w okolicach 400 zł. Mocniejsze i bardziej wydajne to już koszt ok. 1000 zł. Urządzenia dobre i przybliżone do profesjonalnych to wydatek 1500-2000 zł. Jednak za profesjonalne myjki przemysłowe (dostępne np. w sklepie Mado) trzeba zapłacić dużo większą sumę pieniędzy, niejednokrotnie opiewającą na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeśli nie lubimy myjni samochodowych, a jednocześnie mycie samochodu sprawia nam przyjemność, to zakup myjki będzie świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo jest ona urządzeniem, które zapewnia wygodę, zwłaszcza jeśli chcemy umyć narzędzia ogrodowe, huśtawkę lub rowery członków rodziny. Pamiętajmy jednak, że kupowanie myjki, kiedy tak na prawdę nie ma takiej potrzeby, mija się z celem i wiąże ze zbędnymi wydatkami.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter