Z powodzeniem wybierają ją zarówno gwiazdy, jak i szefowie wielkich spółek. Coraz częściej sięgają po nią zwykli obywatele. Skórzana tapicerka – pobudza wyobraźnię i wodzi na pokuszenie? Dlaczego tak wiele osób jej pożąda, i czy można ją mieć, nie płacąc za nią zawrotnych sum pieniędzy?
Choć skórzaną tapicerkę z powodzeniem stosowało się jako element wyposażenia aut, praktycznie od samego początku istnienia motoryzacji na jej posiadanie mogli pozwolić sobie zaledwie nieliczni. Czasy się zmieniają, nie inaczej ma się sprawa z dostępnością, niegdysiejszych, ekskluzywnych towarów. Czy oznacza to, że skóra nagle, w dziwnych okolicznościach, potaniała? Ależ skąd, ceny skórzanej tapicerki nadal potrafią przyprawić o zawrót głowy. Najlepsza z dostępnych tapicerek, stanowi zazwyczaj, element najdroższego wyposażenia samochodów kupowanych w salonie. Co się zatem zmieniło? Zarobki Polaków zaczęły we względnie szybkim tempie rosnąć.
Czy jednak, poza podniesieniem standardu auta i poczucia własnej wartości właściciela, posiadanie znacznie droższej, skórzanej tapicerki, ma jeszcze jakieś inne zalety? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Niewątpliwą zaletą skóry, w stosunku do weluru czy alcantary, jest łatwość jej czyszczenia. Większość zabrudzeń spowodowanych płynami zejdzie po prostu przy użyciu ściereczki. Okruszków można pozbyć się z łatwością podczas odkurzania. Oczywiście warto pamiętać, że ciemną tapicerkę czyści się znacznie łatwiej niż jaśniejszą, np. o kremowych odcieniach. Niestety, poza łatwością czyszczenia i usuwania zabrudzeń, skóra nie posiada zbyt wiele dodatkowych zalet. W czasie trwania zimy skóra okazuje się niepraktyczna, gdyż zamiast zapewnić ciepło jest zimna jak lód. Z kolei latem nagrzewa się do temperatur wykraczających poza skalę, sprawiając że człowiek chce uciec jak najdalej. Z każdym z tych problemów można sobie jednak poradzić. Podgrzewane fotele okażą się zbawieniem zimą, natomiast folie przeciwsłoneczne na szyby, to gwarancja komfortu latem.
Pozostaje jeszcze kwestia długości życia skóry, a ta jest z kolei mocno uzależniona od sposobu użytkowania tapicerki. Oczywiście na rynku istnieje mnóstwo preparatów wydłużających ten czas, jednak w zależności od gramatury tapicerki, należy używać różnych produktów. „Ze skórzaną tapicerką należy obchodzić się delikatnie. Jeżeli do jej czyszczenia użyjemy nieodpowiednich środków, może to doprowadzić do przebarwień bądź niepożądanych zatarć. Przed użyciem konkretnych preparatów warto upewnić się, że przyniosą one więcej korzyści niż szkód”, wypowiedział się specjalista z pracowni tapicerskiej Tapex Design.
Wiele osób decydując się na zakup skórzanej tapicerki nie wie, że jej zakup w ramach wyposażenia auta z salonu jest nieopłacalne. Dużo tańszym i ciekawszym, przynajmniej jeżeli chodzi o wybór wzorów, jest zakup skórzanej tapicerki w zakładzie tapicerskim. Po pierwsze, zespół profesjonalnych tapicerów zaproponuje konkurencyjne ceny (zazwyczaj da się osiągnąć 1/3 wartości tapicerki z salonu), po drugie, można przebierać w różnych kombinacjach kolorów i wzorów, uzyskując indywidualną kompozycję.
Podstawowe pytanie brzmi następująco: czy skórzana tapicerka jest nam naprawdę potrzebna? Nie ulega wątpliwościom, że skóra jest bardzo elegancka i znacznie podnosi walory estetyczne samochodu. Czy jest jednak elementem niezbędnym do codziennej jazdy? Oczywiście, że nie. Jej zakup należy traktować jako dodatek. Bardzo elegancki, piękny, dodający animuszu, ale mimo wszystko, dodatek. Decyzję o kupnie skórzanej tapicerki podejmie zatem serce kupującego i zasobność jego portfela.
Leave a reply