• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Zachowaj się jak facet i zbadaj prostatę

Świadomość zdrowotna mężczyzn odnośnie do przerostu prostaty i związanych z nim powikłań jest wciąż bardzo niska. Wstyd towarzyszący wizytom u urologa zniechęca mężczyzn do regularnego wykonywania badań.

Prostata, czyli gruczoł krokowy (in. stercze), ma wygląd i wielkość kasztana i znajduje się za pęcherzem moczowym. Stercze obejmuje cewkę moczową, dlatego jakiekolwiek przerosty i stany zapalne wywołują wzmożone parcie na mocz oraz trudności z jego oddawaniem. Z wiekiem gruczoł ten stopniowo zwiększa swoją objętość, prowadząc do uciążliwych objawów – z tego powodu na problemy z prostatą najczęściej uskarżają się mężczyźni po 50. roku życia. Dolegliwości można uniknąć, odpowiednio wcześnie decydując się na regularne konsultacje urologiczne.

Dlaczego i jak warto się badać?
Nieleczona prostata powoduje szereg poważnych schorzeń, a w tym: kamicę nerkową, zapalenie pęcherza moczowego, uszkodzenie nerek, a nawet raka. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że zlekceważenie pierwszych objawów chorobowych może być tragiczne w skutkach i spowodować nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu układu wydalniczego. Jeżeli nie chcemy narażać się na rozwój choroby, warto regularnie odwiedzać lekarza i poddawać się podstawowym badaniom kontrolnym, m.in. badaniom moczu, czynności nerek, ocenie zalegania moczu po mikcji i zapisowi oddawaniu oraz przepływu moczu (źródło: .

Badania profilaktyczne prostaty
Coraz młodsi mężczyźni cierpią na przerost gruczołu krokowego, dlatego urolodzy zalecają, aby już 40-latkowie raz w roku poddawali się badaniu prostaty per rectum, czyli przez odbytnicę. Jeżeli lekarz urolog zauważy powiększenie gruczołu krokowego, może zalecić raz do roku – jeżeli nie częściej – wykonywanie badania USG jamy brzusznej, na którym zobrazowana będzie prostata.

W sytuacji gdy gruczoł jest wyraźnie powiększony, bądź w rodzinie zdarzały się już przypadki raka prostaty, profilaktycznie zleca się badanie krwi na oznaczenie poziomu markerów PSA, które pozwolą postawić wczesną diagnozę. Badanie możemy przeprowadzić w specjalistycznych gabinetach urologicznych. Ofertę jednego z nich znajdziemy na www.gabineturologicznylodz.com.pl. W normalnych okolicznościach poziom PSA, czyli antygenu swoistego dla prostaty przedostającego się w niewielkich ilościach do krwi zdrowego mężczyzny, jest mierzony dopiero po ukończeniu 50. roku życia. Prawidłowa wartość stężenia PSA oscyluje w granicach od 0 do 4,0 ng/ml. Przekroczenie maksymalnej wartości stanowi podstawę do zlecenia dalszych badań, m.in. biopsji prostaty.

Statystyki dowodzą, że przerost gruczołu krokowego występuje u 60 proc. mężczyzn powyżej 60. roku życia i u ponad 95 proc. mężczyzn powyżej 80. roku życia. Gruczolak stercza jest stanem chorobowym, który wybitnie wiąże się z wiekiem, i jedynie od nas zależy, czy będziemy efektywnie zapobiegać jego rozwojowi.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter