• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Zdrowie przy świątecznym stole

2012-12-14 Sniadanie prasowe_7Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań przy wspólnym stole. Jak sprawić by potrawy, które na nim znajdziemy sprzyjały naszemu zdrowiu? Co możemy zrobić by spotkania z rodziną i przyjaciółmi były okazją do mądrych rozmów niekoniecznie na łatwe tematy? W tym szczególnym okresie warto zastanowić się jak uzdrowić nasz stół i relacje wokół niego.

W Polsce około 40% mężczyzn ma nadwagę, której występowanie podnosi ryzyko zachorowania na choroby uro-onkologiczne. Nowotwory urologiczne – gruczołu krokowego, nerki oraz pęcherza moczowego – stanowią aż 1/3 wszystkich nowotworów diagnozowanych w populacji mężczyzn na świecie, a w Polsce w okresie 2006-2011 zapadło na nie aż 51.000 mężczyzn. Dbałość o zdrową dietę może w znacznym stopniu ograniczyć to ryzyko.

Zdrowy stół

Tradycyjne polskie święta nieodzownie kojarzą się z zastawionym stołem. Zwyczajowo w Wigilię podajemy aż 12 potraw, których spożycie stanowi wyzwanie dla organizmu. Aby święta były zdrowe warto odchudzić podawane dania ograniczając chociażby ilość tłuszczu, soli i cukru. Karpia niekoniecznie trzeba smażyć – można przygotować go na parze lub upiec w folii. Dzięki wyjątkowym składnikom – grzybom, suszonym owocom, rybom – dania nadal będą aromatyczne, ale mniej obciążające układ trawienny. W okresie świątecznym warto na nowo odkryć tradycyjną polską kaszę, a biały cukier zastąpić zdrowszym miodem.

„Święta Bożego Narodzenia to dla naszego organizmu czas niezwykle trudny. W ciągu dnia nie spożywamy zazwyczaj wymaganych pięciu porcji warzyw i owoców, wypijamy za mało wody. Dodatkowo zaniedbujemy wysiłek fizyczny, który pomógłby w spaleniu nadmiernej ilości spożytych kalorii. Warto więc zaprosić rodzinę na spacer i zadbać by świąteczne posiłki były bogate w antyoksydanty, które chronią organizm przed rozwojem nowotworów. Okres świąteczno-noworoczny to także znakomity czas, aby pomyśleć o zaprzestaniu palenia tytoniu, które jest jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi raka nerki i pęcherza moczowego– powiedziała dr Iwona Skoneczna, onkolog z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Zdrowe relacje w Święta

Dla 51% Polaków Boże Narodzenie to przede wszystkim święto rodzinne. Dla zdecydowanej większości z nas w tym okresie najważniejsze są elementy odwołujące się do życia rodzinnego i tradycji: spędzenie czasu z najbliższymi, wyjątkowa atmosfera tych dni, podtrzymywanie zwyczajów. Jak wynika z badania „Międzypokoleniowe rozmowy Polaków” przeprowadzonego w 2012 roku przez TNS aż 76% przebadanych rozmawia z bliskimi o zdrowiu i jest to najczęściej pojawiający się temat. Najczęściej jednak są to rozmowy o chorobach sezonowych, a dla jedynie 14% Polaków tematem rozmowy z rodziną są choroby nowotworowe.

„Rozmowa to najważniejszy aspekt budowania i podtrzymywania relacji. Choć rozmowy o zdrowiu i chorobie nie należą do najłatwiejszych, starajmy się prowadzić je w tonie spokojnej wymiany myśli, doświadczeń i poglądów. Rozmawiając o profilaktyce z mężem, ojcem czy dziadkiem nie pouczajmy i nie starajmy się narzucić im swojego zdania. Uczestnicząc w dialogu jesteśmy bardziej podatni na dyskretne sygnały będące często prośbą o pomoc” – powiedziała dr Mariola Kosowicz, psychoonkolog z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jak mądrze rozmawiać na trudne tematy?

  1. Nie strasz, nie manipuluj, nie pouczaj – to blokuje rozmówcę, wywołuje gniew i potrzebę obrony.
  2. Dokładnie przemyśl, co charakteryzuje osobę, z którą chcesz rozmawiać na trudny temat i zaplanuj treść oraz formę swojej wypowiedzi.
  3. Używaj łagodnych i życzliwych słów. Nie bój się mówić o swoich uczuciach towarzyszących tematowi.
  4. Uszanuj i zrozum niepokój bliskiego w tematach dotyczących zdrowia. Mów z wyczuciem i konsekwentnie.
  5. W rozmowie ważne są nie tylko słowa, ale także przyjazne gesty.
  6. Spraw by rozmowa miała swój ciąg dalszy: zaproś rodzinę na świąteczny spacer, ustalcie wspólne postanowienia noworoczne dotyczące zdrowszego stylu życia.
 
Dodatkowe informacje:

Projekt M45+ realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet II – Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących. Jest to projekt edukacyjny kierowany w głównej mierze do mężczyzn po 45. roku życia. Projekt M45+ jest innowacyjnym działaniem, ponieważ dotychczas realizowane programy profilaktyczne nie były dedykowane mężczyznom, jak i problemom natury uro-onkologicznej. Celem Projektu jest poprawa stanu wiedzy mężczyzn w zakresie wczesnej profilaktyki chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego.

Więcej informacji o Projekcie M45+ znajdziecie Państwo na www.mezczyzna45plus.pl.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter