Zwykle ze słowem „cholesterol” kojarzymy nadwagę i choroby układu krążenia i serca. Słusznie, ponieważ jego podwyższony poziom nie jest pożądany, a niestety dotyczy coraz większej liczby Polaków.
Dobry i zły cholesterol
Cholesterol to lipid, który – wbrew pozorom – jest niezbędny do prawidłowego działania organizmu. Przede wszystkim odpowiada za tworzenie się cząsteczek, takich jak hormony płciowe, kortykosterydy, kwasy żółciowe czy witamina D i jej metabolity, wchodzi również w skład błon komórkowych.
Jednak nie ma jednego cholesterolu. Cząsteczki dzielą się na tak zwany „zły” cholesterol, czyli o niskiej gęstości, określany skrótem LDL, a także „dobry”, czyli o wysokiej gęstości, z oznaczeniem HDL. Dlaczego to rozróżnienie jest tak ważne? Cholesterol „zły” jest jednym z głównych powodów rozwoju chorób układu krążenia, ponieważ zaburza gospodarkę lipidową organizmu. Osoby, u których poziom cholesterolu LDL we krwi jest zbyt wysoki, są bardziej narażone na miażdżycę, zawały serca, udary mózgu, nawet na powstawanie kamieni żółciowych. Jednocześnie cholesterol HDL jest w stanie zapobiegać ryzyku wystąpienia tych schorzeń.
Dlaczego poziom cholesterolu rośnie?
Głównymi przyczynami zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi są w szczególności nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz tryb życia – brak ruchu, związana z nim nadwaga i otyłość. Właśnie dlatego obecnie tak dużo osób boryka się z problemem podwyższonego cholesterolu i ryzykiem, jakie on niesie. Badania wskazują, że aż 60 proc. dorosłych Polaków ma hipercholesterolemię, czyli nadmiar cholesterolu we krwi.
Jak sobie z nim poradzić?
Żeby sprawdzić, czy ma się podwyższony cholesterol, należy udać się do laboratorium i zlecić wykonanie badania określanego jako lipidogram. Gdy wyniki nie będą prawidłowe, poziom „złego” cholesterolu można systematycznie zmniejszać, stosując się do kilku ważnych porad. Dzięki nim będzie można poprawić swoje zdrowie i czuć się o wiele lepiej.
Przede wszystkim należy zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić do diety więcej warzyw, owoców, błonnika, ograniczając przy tym tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego – mięsa, tłuszcze, w tym masło, smalec, także jajka. Tłuszcze można zastąpić zdrowymi oliwami nierafinowanymi lub też specjalnymi margarynami bogatymi w sterole roślinne. W niektórych przypadkach zalecana jest farmakoterapia, czyli dopasowane leki obniżające cholesterol LDL we krwi.
Poziom cholesterolu dobrze jest badać regularnie, ale już teraz warto zmienić swoje nawyki, żeby nie musieć borykać się z negatywnymi skutkami wysokiego poziomu „złego” cholesterolu.
Leave a reply