• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Surfing

Surfing to sport, który przynosi wiele satysfakcji i radości. Gdy ktoś go już raz „posmakuje”, nie wyobraża sobie rezygnacji z niego. Najtrudniejsze dla młodych adeptów sztuki surfowania są jak we wszystkich dyscyplinach sportu pierwsze kroki. Gdy się już z nimi uporamy, surfowanie staje się czystą przyjemnością!

Dla każdego demobilizujące jest, jeśli ponoszone wysiłki nie przynoszą pożądanego rezultatu, a co za tym idzie postępów. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego instruktora. Samodzielna nauka pływania „na desce” jest możliwa, ale na pewno dużo trudniejsza i mniej efektywna. Korzystając z pomocy instruktora szybciej zdobędziemy pożądane umiejętności i jednocześnie unikniemy złych przyzwyczajeń.

Opanowanie podstawowej terminologii

Naukę surfowania warto rozpocząć od przyswojenia sobie podstawowych terminów związanych z wyżej wspomnianym sportem. Ułatwi nam to komunikację z ewentualnym instruktorem, ale też pomoże w przyswajaniu wiedzy i wyborze właściwego sprzętu.

Pierwsze kroki na desce

Rozpoczynając swoją przygodę z surfowaniem warto posiłkować się sprzętem wypożyczonym (jeśli tylko jest taka możliwość). Łatwiej będzie nam dobrać deskę do swoich własnych preferencji. Dobrze jest wypróbować kilka różnych opcji. Najważniejsza jest właściwa długość – powinna ona wynosić ok. 8 stóp, ale też dopasowanie do naszych umiejętności czy budowy ciała.

Podstawową techniką, którą musimy z kolei opanować zanim zaczniemy bezstresowo surfować po falach morza czy oceanu jest utrzymywanie równowagi. Warto zacząć naukę od pozycji leżącej. W tym celu ułóż się na desce tak, aby stopy znajdowały się równo z jej końcem i wiosłuj przed siebie. Po zdobyciu tej umiejętności przechodzimy do nauki siadania na desce. Jeśli umiemy już utrzymać równowagę w tej pozycji, śmiało można zacząć stawać. Warto wiedzieć, że w pozycji stojącej łatwiej jest się utrzymać na wodzie wówczas, gdy deska nabierze pewnej prędkości.

Pierwsze próby „łapania fal” odbywają się w pozycji leżącej i powinny być przeprowadzane jak najbliżej brzegu. Dzięki temu fale będą mniejsze i będziemy mogli się do nich stopniowo przyzwyczajać.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter