• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Krav Maga

Podstawowym założeniem Krav Maga było zebranie najskuteczniejszych technik z różnych sportów walki i skonstruowanie z nich jednego, najefektywniejszego, a jednocześnie łatwego do nauczenia systemu. „Krav” oznacza kombat oraz walkę, a „maga” bliski kontakt oraz dotyk.

W szybkim czasie po wprowadzeniu Krav Maga nie tylko jako systemu militarnego, ale także skierowanego do cywili, powstało wiele niezależnych organizacji. Do najsłynniejszych należą: Krav Maga Association, Krav Maga Federation, Krav Maga Union, Israeli Krav Maga, International Krav Maga Federation, Krav Magan. Do Polski trafiła ponad 10 lat temu, a jej popularność szybko rośnie, o czym świadczy duża ilość nowych szkół.

Pasy

W początkowym okresie Imi nie używał pasów, ponieważ był to system militarny. W późniejszym czasie wykorzystał system oparty na systemie używanym w judo- pasy: biały, złoty, pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy, czarny. Zaczęto tez ćwiczyć w judokach. W latach 90 ponownie odsunięto ideę używania pasów, zastępując je stopniami: adept, absolwent i ekspert, a strojem treningowym stały się czarne spodnie i białe koszulki. Obecnie w niektórych krajach nadal używa się pasów, ale nie na treningach, a jedynie na certyfikatach.

Krav Maga jako system walki

Krav MagaO opisanie Krav Maga jako systemu walki poprosiłam instruktora Adriana Mehrsteina ze Street Krav Maga. „W Krav Maga używa się wielu technik zaczerpniętych z innych systemów i sztuk walki. Muszą się one charakteryzować skutecznością, szybkością wykonania i łatwością. Techniki zostały dobrane w taki sposób, aby przeciętny człowiek mógł ich się szybko nauczyć. Podczas treningów dużo jest również ćwiczeń poprawiających koordynację, a także odgrywanie scen symulujących szantaż czy napad. Ćwiczy się zarówno w stójce, jak i parterze, uderzenia z ręki, głowy, łokcia, kolan i piszczeli, walkę z pałką i nożem. Krav Maga jest jednym z nielicznych systemów, gdzie uczy się obrony przed kilkoma napastnikami. Na pierwszych zajęciach uczy się jak uderzać w najczulsze miejsca, ponieważ skuteczność takich odruchów daje nam ogromną przewagę nad przeciwnikiem.”

Zapisując się na Krav Maga, należy być świadomym, że jest to system kontaktowy. Niewiele jest uderzeń symulowanych. Jednym z założeń Krav Maga jest ćwiczenie jak największej ilości schematów, aby być przygotowanym na niespodziewany atak.

„Ktoś kto trenuje Krav Maga powinien sobie zdawać sprawę na ile może uszkodzić napastnika i jaka jest cienka linia pomiędzy obroną a jej przekroczeniem.- dodaje Adrian Mehrstein.

 

Od najmłodszych lat trenuję sporty walki i uważam, ze Krav Maga jest bardzo ciekawa i bogata w techniki. Można ją trenować wiele lat i ciągle uczyć się czegoś nowego, ale z drugiej strony w trzy miesiące można nauczyć się podstawowych technik, które mogą nam uratować życie lub zdrowie. Trenujące u mnie osoby traktują Krav Maga jako hobby, po całym dniu pracy przychodzą by się odstresować i wyładować wszystkie problemy. Dzięki niej można poczuć się pewniej i bezpieczniej. Od innych systemów i sztuk walki różni się brutalnością i skutecznością.”

Początkujące osoby uczą się przede wszystkim poruszania w pozycji walki, ciosów (prostych, łokciem, pięścią („młot”), podstawowych kopnięć, obrony przed uderzeniem (360°), blokowania niskich kopnięć, uwalniania się z duszeń i prostych kombinacji uderzeń i kopnięć oraz walki z cieniem.

www.streetkravmaga.pl

1 comment

  1. Olmc | 27 grudnia 2011 at 17:17

    Krav Maga to bardzo ciekawy system. Wymagający wiąże się z dosyć dużymi kosztami ubezpieczenia treningu (w ciągu miesiąca mojego treningu jednej osobie złamano nogę a drugiej rekę). Jest niebezpiecznie i trzeba uważać. 

    Napastnik który zaczepia cię na ulicy jest równie nie przewidywalny jak pogoda w górach jest zdesperowany aby osiągnąć swój cel, jednak jeśli atakuje adepta krav magi nie wie że on zę trafił na osobę równie zdeterminowy aby przetrwać.

    Bo o to w krav’ce chodzi: Zero ściemy. Zero filozofii. Po prostu przetrwanie.   INFO: Jako izraelska sztuka walki z powodu dużego zaludnienia miast jest przystosowana do wali na wąskich przestrzeniach gdzie odległość łokcia to max to możesz mieć. Uczy się również tego jak rozbroić przeciwnika (nóż, pistolet)

    Reply

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter