• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Rola suplementów i odżywek w treningu sportowym

Siłownie oraz kluby fitness cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Przed rozpoczęciem treningów warto je jednak dokładnie zaplanować, tak by nie nabawić się kontuzji. Najlepiej w tym celu wybrać klub z wykwalifikowanym i doświadczonym trenerem osobistym, który pomoże dopasować intensywność obciążeń, a także zaleci odpowiednie suplementy i odżywki.

Jeśli chodzi o wspomaganie treningu, na rynku w tej chwili dostępnych jest bardzo wiele środków przeznaczonych pod konkretny rodzaj podejmowanego wysiłku fizycznego, które dostarczą organizmowi niezbędnych substancji. W ofercie są więc: odżywki węglowodanowe, białkowe, kreatyna, aminokwasy, aminokwasy bcaa, czy też preparaty witaminowo-mineralne.

Węglowodany są dla organizmu najważniejszym źródłem energii, które jednak szybko się wyczerpuje. Dlatego warto stosować odżywki jeszcze przed treningiem, by nie zabrakło ich w trakcie wysiłku, a także po zakończonych ćwiczeniach, by szybko uzupełnić ich poziom. Brak węglowodanów może bowiem prowadzić do zakwaszenia organizmu.

Zbilansowana dieta sportowca powinna być bogata również w białko, które pełni w organizmie rolę budulca tkanek. Białka podlegają nieustannemu rozpadowi (katabolizm) i odbudowie (anabolizm). W związku z tym, iż organizm ludzki nie potrafi magazynować białka, ważne jest dostarczanie jego odpowiedniej ilości, zwłaszcza u osób prowadzących intensywną aktywność fizyczną.

W suplementacji organizmu nie wolno zapominać o aminokwasach, a zwłaszcza aminokwasach rozgałęzionych bcaa (branched-chain amino acid), które pomagają w budowaniu masy ciała, a także przyczyniają się do zmniejszenia zmęczenia i przyspieszają spalanie tłuszczów. Charakteryzują się również tym, iż podane w postaci suplementów bardzo szybko trafiają do organizmu, więc mogą przyczyniać się do zwiększenia efektywności ćwiczeń.

Suplementy i odżywki dla sportowców spełniają ważną rolę w uzupełnianiu codziennej diety bowiem pomagają uskutecznić trening. Dzięki nim efekty pracy są szybciej widoczne, co dla każdej ćwiczącej osoby jest niezwykle ważne.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter