• Call us: 1-800-123-4567
 • john@doe.com

Uważaj, „seksowna chrypka” może być objawem raka…

Chrypka… Któż jej nie miał? Ta częsta dolegliwość jest równie często przez nas bagatelizowana. Ba! Czasami nawet ją lubimy. Jeśli nie trwa zbyt długo i nie męczy, pozwala „na chwilę” zyskać inny wizerunek, jednak chrypka przedłużająca się do dwóch czy trzech tygodni, to już wyraźny sygnał, aby udać się do lekarza.

Skąd się bierze chrypka?
Chrypka jest specyficzną, „szorstką” barwą głosu, która połączona jest zazwyczaj z dodatkowymi objawami, jak uczucie suchości czy drapanie w gardle. Pojawia się ona wówczas, gdy z jakiegoś powodu zaburzony zostaje przepływ powietrza przez fałdy głosowe znajdujące się w krtani. Powody natomiast mogą być różne…

Przyczyny chrypki

 • Chrypkę może spowodować przeciążenie wspomnianych tu fałd głosowych, czyli na przykład sytuacja, w której nadwyrężyliśmy swoje gardło poprzez krzyczenie, długotrwałe i / lub głośne mówienie. Dotyka to często nauczycieli, śpiewaków, aktorów, radiowców, dziennikarzy, a zatem wszystkie te osoby, które pracują głosem. Wysiłek z tym związany daje właśnie objawy chrypki.
 • Infekcja górnych dróg oddechowych również może być przyczyną chrypki. Stan zapalny krtani i jej obrzęk powoduje zresztą nie tylko zmianę barwy głosu, ale także suchy kaszel, drapanie w gardle i – zazwyczaj – podwyższoną temperaturę.
 • Alergia, wdychanie różnego rodzaju pyłków, zanieczyszczeń, spalin, podrażnienia dróg oddechowych spowodowane paleniem papierosów… też mogą skutkować chrypką.
 • Ponadto: mechaniczny uraz gardła / krtani (na przykład podczas intubacji), chemiczne drażnienie nabłonka krtani (na przykład wtedy, gdy cierpimy na refluks żołądkowo – przełykowy), uszkodzenie nerwu krtaniowego (między innymi w przypadku powiększonej tarczycy) i in.

JLD_AH13_19_01_jpg

To tylko te mniej poważne przyczyny. Istnieją jednak znacznie groźniejsze…

 • Zapalenie nagłośni, które może prowadzić do zupełnej utraty głosu.
 • Nowotwory gardła i krtani, które – co prawda – nie zdarzają się często, jednakże są chorobami o dużej śmiertelności ze względu na zbyt późne ich wykrywanie, a tym samym nieskuteczne już leczenie. Tym pierwszym i bagatelizowanym zwykle objawem jest tutaj właśnie „niewinna” chrypka.

Kto leczy chrypkę?
To zależy oczywiście od jej przyczyny. Jeżeli chrypka jest objawem choroby płuc, leczy ją pulmonolog, jeśli objawem uczulenia – alergolog, jeśli jest ona związana z chorobą gardła – laryngolog itd. Najczęściej jednak zdarza się tak, że na początku nie wiemy skąd się wzięła, warto zatem udać się do tzw. lekarza pierwszego kontaktu, którym jest zwykle internista. On pokieruje nas dalej – może do foniatry, może do endokrynologa lub któregoś z wyżej wymienionych specjalistów w celu przeprowadzenia stosownych badań i precyzyjnego zdiagnozowania lub… po prostu wyleczy ją we własnym zakresie.

Domowe sposoby na chrypkę
Jeżeli nasz przypadek nie jest poważny i dotknęła nas krótkotrwała chrypka spowodowana na przykład wysiłkiem głosowym, możemy spróbować poradzić sobie z nią samodzielnie…

 • Przede wszystkim zregenerujmy fałdy / struny głosowe dając im odpocząć. Nie mówmy lub mówmy mało i cicho. To na pewno złagodzi dokuczające nam objawy.
 • Nawilżajmy powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy, aby nie wysuszać i nie podrażniać tym samym błony śluzowej gardła. Z tego samego powodu pijmy także dużo płynów, ale wyłącznie „neutralnych” i łagodnych dla naszego gardła. Najlepsza będzie po prostu woda, a także napar z siemienia lnianego.
 • Warto też regularnie płukać gardło roztworem soli kuchennej. Smak może rzeczywiście niezbyt przyjemny, ale sól ma właściwości bakteriobójcze, co na pewno nam nie zaszkodzi.
 • Inne sposoby znajdziesz tutaj http://wylecz.to/pl/choroby/laryngologia/sposob-na-chrypke.html

Pamiętaj! Jeśli chrypka, pomimo stosowania powyższych sposobów, utrzymuje się dłużej niż kilka do kilkunastu dni – udaj się do lekarza.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter