• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Skręt jądra: czym grozi

Doctor With Patient in Hospital

Skręt jądra może prowadzić do amputacji. W przypadku jego podejrzenia, trzeba niezwłocznie przeprowadzić USG potwierdzające jego występowanie.

Jądra to parzyste, męskie narządy rozrodcze oraz hormonalne. Produkują plemniki i hormony płciowe (m.in. testosteron). Znajdują się one w mosznie, czyli worku skórno-powięziowym, wystającym ze ściany brzucha. Zazwyczaj jedno jądro wisi niżej od drugiego (zwykle lewe). Jest to spowodowane różnicami w strukturze naczyń po lewej i prawej stronie.

Czym jest skręt jądra?
Skręt jądra to jego obrót z podwózkiem nasiennym. Prowadzi do zaburzeń w przepływie krwi, a w ekstremalnych przypadkach do niedokrwienia. Nieleczenie skrętu jądra może skutkować jego utratą lub niepłodnością. U dzieci jest to najczęstsza przyczyna ostro występującego obrzęku moszny.

Typy skrętu jądra
Skręt jądra w zależności od budowy anatomicznej dzieli się na dwa główne typy:

  • Skręt wewnątrzosłonkowy – jest to najczęstszy typ skrętu jądra, który może pojawić się w każdym wieku. Zwykle jednak ma miejsce w okresie młodzieńczym.
  • Skręt zewnątrzosłonkowy – występuje głównie u noworodków i w okresie płodowym.

Przyczyny skrętu jądra
Najczęstszą przyczyną występowania skrętu jądra jest nadmierna długość powrózka nasiennego oraz nadmierna ruchomość jądra. To, co doprowadza do samego skrętu to najczęściej gwałtowny ruch, który może pojawić się podczas aktywności fizycznej lub w trakcie uprawniania sportu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się skrętu jądra jest występowanie:

  • guz jądra,
  • torbiel najądrza,
  • urazy jądra.

Objawy skrętu jądra
Przy skręcie jądra na początku pojawia się jednostronny ból jednego z jąder. Może promieniować od okolic brzucha do pachwiny. Często również jednym z objawów jest obrzęknięta i zaczerwieniona moszna, która jest bardzo wrażliwa na dotyk.
W niektórych przypadkach jądro może być uniesione ku górze, ze względu na skręcony powrózek nasienny. Do objawów ogólnych zalicza się silne wymioty i nudności.

Leczenie skrętu jądra
Gdy istnieje podejrzenie skrętu jądra, wykonuje się jego USG lub USG dopplerowskie (ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i stopnia ich zwężenia). Jeśli diagnoza się potwierdzi, należy jak najszybciej wykonać operację, której celem będzie odkręcenie powrózka nasiennego i jądra. Dodatkowo szwami mocuje się je do ściany moszny. W przypadku, gdy nastąpi nieodwracalne niedokrwienie jądra, wówczas konieczna jest jego amputacja. Ważne jest więc, by operacja była wykonana przed upływem 6 godzin od skręcenia. Daje to wtedy szanse na uratowanie i zachowanie jądra.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter