• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jak płacić mniej za prąd?

Telewizor, komputer, pralka, lodówka czy zmywarka, nie mówiąc już o kosztach ogrzewania elektrycznego czy podgrzewania wody – prądu zużywamy coraz więcej i sporo za niego płacimy. Można jednak zaoszczędzić, wybierając innego dostawcę.

Od niespełna roku konsumenci indywidualni mają możliwość zmiany dostawcy prądu elektrycznego. Chociaż nadal dystrybutorzy pozostają ci sami (Polska podzielona jest pomiędzy pięciu), to jednak mamy możliwość wybrania tej firmy, która będzie sprzedawała energię elektryczną, wykorzystując dostępną infrastrukturę dystrybutorów. Od września 2013 roku, ponieważ to właśnie od tego czasu Polacy mogą wybrać samodzielnie swojego dostawcę prądu, powstało wiele firm oraz agencji brokerskich, które oferują bardziej atrakcyjne ceny. Jak dużo oszczędności może dać zmiana sprzedawcy energii?

Różnice nawet do kilkuset złotych
Na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki można znaleźć bezpłatny kalkulator taryf elektroenergetycznych, który pokazuje, jakie oferty dostępne są dla poszczególnych dostawców energii i lokalizacji. Wystarczy tylko wypełnić formularz, aby przekonać się, która firma może zapewnić najbardziej atrakcyjne ceny. Różnice dochodzą nieraz nawet do ponad 500 złotych na rok! Dodatkowo pomóc mogą firmy brokerskie, które zajmują się pomocą w poszukiwaniu dobrych ofert i pośredniczeniem w ich sprzedaży. Można wtedy otrzymać taką, która będzie indywidualnie dopasowana.
Warto jednak dokładnie prześledzić wszystkie opłaty i warunki, ponieważ niektóre firmy doliczają specjalne opłaty handlowe, inne nie dają gwarancji stałej ceny, pojawić się mogą także kary umowne, na przykład za zerwanie umowy i przejście do innego dostawcy. Nie zawsze najbardziej atrakcyjna cena jest ta, która pozwoli zaoszczędzić najwięcej.

Jak zawrzeć umowę z nowym dostawcą prądu?
Przejście do nowego dostawcy prądu wcale nie jest skomplikowaną czynnością. Na początek trzeba wybrać korzystną ofertę i zawrzeć ze sprzedawcą umowę sprzedaży – umowa wchodzi w życie z dniem zakończenia umowy z dotychczasowym sprzedawcą. Teraz większość dostawców energii załatwia wszystko za swoich klientów, dlatego nie trzeba już zajmować się innymi skomplikowanymi i czasochłonnymi formalnościami. Po upoważnieniu nowego sprzedawcy do przeprowadzenia zmiany należy tylko poczekać na odczyt licznika i rozliczyć się końcowo z poprzednim dostawcą energii.
Jeżeli zatem twoje rachunki za prąd elektryczny wydają ci się zbyt wysokie, a chyba każdy chciałby płacić mniej, warto zapoznać się z dostępnymi teraz ofertami sprzedawców i sprawdzić, jak dużo można zaoszczędzić – nieraz różnice są spore i przejście do nowego sprzedawcy daje kilkaset złotych oszczędności na rok.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter