• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Fryderyki 2013

Fryderyk25 kwietnia odbędzie się najważniejsze wydarzenie polskiego przemysłu muzycznego – gala wręczania nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest co roku przez autorytety polskiego przemysłu muzycznego – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Fryderyki trafią do rąk artystów już po raz dziewiętnasty.

W tym roku organizatorzy nagród podnoszą poprzeczkę i dostosowują kategorie nagród do multigatunkowej rzeczywistości współczesnego europejskiego rynku. Nowa koncepcja, nawiązując do europejskiego modelu wyróżnień muzycznych – w tym najpopularniejszych  brytyjskich nagród Brit Awards, ogranicza liczbę kategorii, w których przyznawane są nagrody. Przyznanych zostanie 18 statuetek Fryderyk w 10 kategoriach zamiast, jak było dotychczas, 39 statuetek w 39 kategoriach. Akademia uhonoruje najlepszy album i najwybitniejszego artystę ubiegłego roku w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej; nagrodzony zostanie również najciekawszy debiutant w muzyce rozrywkowej i jazzie, najlepszy utwór w muzyce rozrywkowej, a także najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej spośród albumów muzyki poważnej.

O nominację do Nagrody Fryderyk 2013 dla najlepszych płyt walczyło:

  • 181 albumów z polską muzyką rozrywkową,
  • 166 singli,
  • 108 albumów muzyki poważnej,
  • 47 albumów jazzowych.

 O nominację dla najlepszego debiutu rywalizowało:

  • 58 artystów w muzyce rozrywkowej,
  • 14 muzyków jazzowych.

 O nominację w kategorii Artysta Roku ubiegało się:

  • 359 autorów, kompozytorów, wokalistów i zespołów w muzyce rozrywkowej
  • 168 kompozytorów, solistów, dyrygentów i zespołów w muzyce poważnej
  • 59 instrumentalistów, wokalistów, zespołów i aranżerów w muzyce jazzowej

Pośród nominowanych znaleźli się między innymi Hey, Monika Brodka, Maria Peszek, Skubas, Mela Koteluk, T.LOVE, Luxtorpeda, Lemon, Atom String Quartet i Adam Bałdych. Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk znajduje się na stronie www.galafryderyk.pl. 
Jak co roku, Akademia Fonograficzna honoruje także muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2013 nagrody Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano wybitnemu multiinstrumentaliście, kompozytorowi i wokaliście panu Józefowi Skrzekowi (muzyka rozrywkowa); legendarnemu saksofoniście jazzowemu panu Tomaszowi Szukalskiemu „Szakalowi” (muzyka jazzowa) oraz wybitnemu pianiście, pedagogowi i kompozytorowi, wieloletniemu jurorowi Konkursów Chopinowskich w Warszawie – panu profesorowi Janowi Ekierowi (muzyka poważna).
Lista laureatów pozostałych Fryderyków, wyłonionych w drodze głosowania, jest co roku tajemnicą – poznamy ją dopiero podczas uroczystej gali, która jest nie tylko najbardziej prestiżową galą muzyczną w Polsce, ale także jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych promujących rodzimą kulturę. Fryderyk to nagroda, której przebieg śledzą miliony fanów muzyki w Polsce. W tym roku ponownie transmisję z gali pokaże TVP2 25 kwietnia o 22.30 a także TVP Kultura o g. 19.

Od siedmiu lat partnerem Związku Producentów Audio Video i Akademii Fonograficznej przy organizacji Gali Fryderyk jest agencja STX JAMBOREE.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
Sponsorem Głównym Gali Fryderyk 2013 jest Polski Koncern Naftowy ORLEN.
Partnerem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Patroni medialni wydarzenia: Program Drugi Telewizji Polskiej, portal Interia.pl, dwutygodnik Grazia, miesięcznik Twój Styl, magazyn Trendy Art Of Living, firma AMS, portal nasze miasto.pl, Telemagazyn Polska The Times, Radio Zet.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter