• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Bezpieczne oszczędzanie na kontach oszczędnościowych

SavingsZa kilka miesięcy czeka Cię wyjazd na wakacje? A może planujesz remont mieszkania? Jeżeli masz już na to zgromadzone środki, ale nie chcesz trzymać ich w przysłowiowej skarpecie, wpłacając je do banku, sprawisz, że przyniosą Ci one dodatkowy zysk. Może się też zdarzyć, że w międzyczasie, przed wyjazdem lub remontem, będziesz miał potrzebę sfinansowania jakiegoś nieplanowanego zakupu. Jeśli wpłaciłeś swoje pieniądze na konto oszczędnościowe, będziesz mógł je z niego wycofać w dowolnym momencie, oczywiście zarabiając mniej, nie tracąc jednak wypracowanego do tej pory zysku.

Jak to działa?
Konto oszczędnościowe jest produktem, łączącym w sobie cechy klasycznego depozytu i rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego (ROR). Oferuje z jednej strony wyższe oprocentowanie niż ROR, z drugiej zaś daje możliwość elastycznego zarządzania zgromadzonym na nim kapitałem. Posiadając konto oszczędnościowe, możesz w dowolnym monecie wypłacać lub wpłacać oszczędności, nie tracąc przy tym odsetek. Najczęściej jest to jednak ograniczone dwoma warunkami. Pierwszy z nich polega na bezpłatności tylko pierwszej wypłaty w miesiącu, a od każdej następnej pobierana jest opłata (i to nie mała, bo nawet 10 zł). Wybierając więc odpowiednie dla siebie konto oszczędnościowe, warto zawczasu dowiedzieć się czy wypłacając środki z konta nie stracimy więcej, niż zarobiliśmy na oprocentowaniu. Drugim istotnym ograniczeniem jest brak karty płatniczej do rachunku. Środki możemy wypłacać tylko przelewem lub poprzez osobistą wizytę w placówce banku. Także tu będzie nas obowiązywała dodatkowa opłata za więcej niż jedną wypłatę w miesiącu.

Więcej nie musi oznaczać lepiej
Konta oszczędnościowe są doskonałą możliwością na gromadzenie pieniędzy, gdy ciężko zaplanować przyszłe wydatki, dają przy tym duży zakres swobody w ich dysponowaniu. Aby jednak taki rachunek służył Tobie jak najlepiej, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Najważniejszym parametrem przy wyborze dobrego konta oszczędnościowego jest jego oprocentowanie. Od niego zależeć będzie, ile tak naprawdę zarobisz na swoim kapitale. Wydawać by się mogło, że im wyższe oprocentowanie, tym lepiej. Banki kuszą swoich potencjalnych klientów promocyjnym oprocentowaniem, wyższym niż u konkurencji. W wielu jednak przypadkach okazyjne oprocentowanie obowiązuje jedynie w krótkim czasie, po upływie którego osiąga bardzo niski poziom. Zdarzają się także oferty, w których banki proponują wyższe oprocentowanie tylko od części zgromadzonych na koncie pieniędzy. Wszystkie środki, przekraczające określoną sumę, przyniosą już zdecydowanie niższe zyski.
Konto oszczędnościowe pełni rolę swoistej elektronicznej świnki skarbonki, do której w każdej chwili możesz przekazywać dowolne kwoty, które w przeciwieństwie do nisko oprocentowanego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego nie leżą bezczynnie. W razie natomiast potrzeby wpłacone pieniądze masz zawsze pod ręką, mogąc nimi sfinansować niezbędne zakupy lub inwestując je w inne finansowe produkty.
Więcej informacji o lokatach bankowych i rachunkach oszczędnościowych znajdziesz na blogu: http://konta-oszczednosciowe.blogspot.com/

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter