W wiadomościach telewizyjnych, a także w popularnych serwisach internetowych coraz częściej pojawiają się krótkie nagrania wideo z różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Współczesna technologia monitoringu stworzyła bowiem okazję do rejestrowania wszystkiego, co dzieje się na drodze i co znajdzie się w oku kamery samochodowej, a my (osoby zmotoryzowane) z tej technologii bardzo chętnie korzystamy. Rejestratory samochodowe tanieją, ich dostępność wzrasta, obecne regulacje prawne nie blokują możliwości instalowania rejestratorów obrazu w samochodach prywatnych. Wzrasta również jakość obrazu oferowanego przez tego typu urządzenia, zwłaszcza przez nieco droższe kamery z lepszej jakości obiektywem, o większym kącie widzenia.
Dlaczego korzystamy z rejestratorów samochodowych?
Początkowo kamery samochodowe traktowano przede wszystkim jako ciekawy gadżet, dzięki któremu można było zarejestrować jakąś niecodzienną drogową sytuację i podzielić się nią z innymi osobami za pośrednictwem któregoś z serwisów internetowych. Obecnie kamery samochodowe postrzega się bardziej w kategorii dobrego narzędzia wpływającego na podniesienie poziomu bezpieczeństwa kierującego autem. Film z kolizji lub wypadku, w którym uczestniczył właściciel pojazdu wyposażonego w kamerę samochodową może być doskonałym dowodem potwierdzającym winę sprawcy zdarzenia. Obecność kamery może działać również odstraszająco na osoby, które zbyt nerwowo reagują na drodze. Filmy z kamer samochodowych są także nowym i skutecznym sposobem na walkę z piratami drogowymi, czego najlepszym przykładem jest emisja tego typu nagrań w ogólnodostępnych mediach. Coraz częściej wiąże się z to również z reakcją policji i wszczęciem postępowania mandatowego wobec sprawcy takiego zdarzenia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowej kamery do samochodu?
Rozdzielczość – Im wyższa rozdzielczość zapisu obrazu, tym będzie on bardziej wyraźny, a sam film bardziej wartościowy, również w oczach sądu, ubezpieczyciela czy policji. Obecnym standardem zapisu jest rozdzielczość 720p (HD). Oczywiście kupić możemy również kamerę rejestrującą obraz w większej rozdzielczości, ale wtedy musimy pamiętać o zakupie większej pamięci – tego typu filmy zajmują znacznie więcej miejsca.
Pamięć urządzenia – Większość kamer samochodowych posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną, ale zwykle jest ona bardzo ograniczona. Ważne zatem, aby wybrać taką kamerę, która będzie posiadała możliwość podłączenia dodatkowej, pojemnej karty SD. Trzeba zwrócić również uwagę na system zapisu, bowiem część rejestratorów automatycznie kasuje stare filmy, gdy zaczyna brakować miejsca na aktualny zapis, a to może powodować nieodwracalną utratę ważnego dla nas materiału.
Kąt nagrywania – W związku z tym, że w większości przypadku kamery instalujemy na przedniej szybie samochodu, ważne jest, aby ich obiektyw rejestrował obraz pod jak najszerszym kątem. Jeśli będzie to kąt 150 stopni możemy mieć pewność, że kamera zarejestruje wszystkie zdarzenia obejmujące zajmowany przez nas pas ruchu, a także pobocze i pas sąsiedni. Większość kamer samochodowych oferuje kąt widzenia równy 120 stopni.
Moduł GPS – Dodatek pozwalający na rejestrację obrazu oraz szybkości jazdy
System IR – Kamery wyposażone w diody podczerwieni pozwalają na nagrywanie obrazu w trybie nocnym. W takim przypadku ważne jest również, aby kamera posiadała funkcję redukcji intensywności światła z reflektorów nadjeżdżających pojazdów oraz z lamp ulicznych.
Wyświetlacz – niewielki ekran to dziś standardowe wyposażenie większości kamer samochodowych. Nie musi być on stosunkowo duży 3-4 cale będą w zupełności wystarczające dla wprowadzenia nowych ustawień kamery lub szybkiego przejrzenia zapisu wideo.
Więcej informacji na temat kamer samochodowych, ich rodzajów, a także sposobach ich użytkowania można bezpośrednio znaleźć na https://monitoruj.pl/kamery-do-auta.
Leave a reply