• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jakie są najnowsze zmiany w egzaminach na prawo jazdy w 2015 roku?

Fahrzeuge AutobannerJuż od stycznia egzamin na prawo jazdy w Polsce przebiega uzupełniony o kolejne zmiany. W tej chwili na kursantów czekają dwa dodatkowe zadania, inaczej będzie także wyglądał egzamin teoretyczny oraz wysokość opłat za naukę.

O najnowszych zmianach w egzaminie na prawo jazdy opowiadają instruktorzy z wrocławskiej szkoły jazdy Manewr.

 Nasi kursanci uczą się teraz jeździć ekologicznie, ponieważ na egzaminie praktycznym muszą także przejść próbę z ecodrivingu. Kierowca musi umieć prowadzić auto tak, aby ograniczyć zużycie paliwa do minimum – podają.
Do dwóch dodatkowych zadań zalicza się właściwa zmiana biegów i umiejętność hamowania silnikiem. W pierwszym z nich egzaminator za pomocą obrotomierza lub własnego doświadczenia (za pomocą słuchu) określi, czy manewr zmiany biegów został wykonany w odpowiednim czasie. Według obowiązujących przepisów zmiana biegu na wyższy powinna być dokonywana między wartością 1800 a 2600 obrotów. Zadanie ma na celu jak najszybsze wyrobienie w młodych kierowcach umiejętności „płynnej jazdy” oraz mniejszej emisji spalin przez pojazd. Drugim zadaniem jest umiejętność hamowania silnikiem. Młodzi kursanci często podczas hamowania od razu wciskają sprzęgło – od 2015 roku jest to uważane za błąd.

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami zniosła także obowiązek odbycia egzaminu praktycznego w pojeździe należącym do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Oznacza to, że kursanci będą mogli zdawać prawo jazdy w wybranym przez siebie pojeździe (np. tym, w którym odbywali jazdy). Pojazd ten będzie jednak musiał spełniać warunki potrzebne przy przeprowadzeniu egzaminu państwowego, między innymi będzie musiał być wyposażony w kamerę zainstalowaną w kabinie.

Znaczne zmiany zaszły także w kwestii egzaminu teoretycznego. Po pierwsze, aby do niego podejść nie ma już konieczności uczestnictwa we wcześniejszym kursie. To duża wygoda np. dla osób pracujących za granicą, które nie mają możliwości pojawiać się na zajęciach. Teraz wiedzę można przyswajać samemu, za pomocą internetu i materiałów udostępnionych przez ośrodek. Zdany egzamin teoretyczny jest ważny bezterminowo, a nie tak jak było wcześniej – przez pół roku. Zdanie egzaminu teoretycznego utrudni większa baza pytań. Do tej pory liczyła ona 2500 znaków, teraz jest ich aż 3000.

 W celu zdobycia prawa jazdy kategorii B egzaminowany, tak jak do tej pory, musi odpowiedzieć na 32 pytania. Na udzielenie odpowiedzi ma od 15 do 50 sekund. Taki egzamin trwa dwadzieścia pięć minut – wyjaśniają instruktorzy ze szkoły Manewr  Należy pamiętać, że raz udzielonej odpowiedzi nie można zmienić – zastrzegają.
Egzamin na prawo jazdy jest nieco trudniejszy niż wcześniej, na pewno jest także droższy. Warto jednak pospieszyć się z jego uzyskaniem, jeżeli nie chcemy adaptować się do kolejnych zmian, które czekają kursantów w 2016 roku.

Będzie do nich należało wprowadzenie tzw. zielonych listków. Taką naklejkę będzie musiał przykleić na auto (w widocznym miejscu) każdy świeżo upieczony kierowca. To informacja dla innych kierujących pojazdami na drodze oraz dla policji. Młody kierowca w obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekroczyć 50 km/H, a poza nim – 80. Na autostradzie będzie musiał się ograniczyć do 100 km/H. Posiadając takie prawo jazdy nie będzie mógł zajmować stanowiska lub otwierać działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdu. Dodatkowym obowiązkiem będzie godzinny kurs teoretyczny oraz dwugodzinny kurs z praktyki jazdy. A to pociągnie za sobą kolejne dodatkowe koszty.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter