Często mimo zamiaru osiągnięcia wyjątkowo eleganckiego i szykownego wyglądu nie do końca się to udaje. Wynika to po części z braku zachowywania i przekazywania zasad klasycznej elegancji męskiego ubioru na rzecz podążania za trendami w modzie. Poniższy artykuł ma nakreślić jakimi zasadami należy kierować się przy doborze i noszeniu koszuli wizytowej.
Niestety kupno koszuli nie zawsze jest proste bez ówczesnego przygotowania się gdyż wybierając się do sklepu z koszulami lub sieciówki w centrum handlowym ogromny wybór modeli i wzorów spowalnia naszą decyzyjność. Niepokojący jest również brak wiedzy obsługi sklepu przez co nie możemy liczyć na fachową pomoc.
Kiedy wymagane jest ubranie koszuli eleganckiej? Sytuacje wymagające stroju formalnego, eleganckiego to np. formalne spotkanie w pracy bądź zajmowanie wysokiego stanowiska narzucającego zachowanie takiego stroju, uroczystość ślubna lub inna okazja, w której uznamy, że taki strój będzie odpowiedni. Pamiętajmy, że koszula z wykładanym kołnierzykiem to podstawa/baza takiego wyglądu mająca istotny wpływ na nasz ostateczny wygląd.
Dobierając elegancką koszule musimy wziąć pod uwagę minimum trzy kryteria, tj. wzór, krój, materiał . W dalszej części poruszymy temat rozmiaru i zasad, o których warto pamiętać na co dzień.
Wzór eleganckiej koszuli – wyróżniamy w dużym uproszczeniu koszule o wzorze:
- Gładkim
- W paski
- W kratę
Zasady klasycznej elegancji podpowiadają: aby uzyskać najbardziej formalny efekt postaw na sprawdzone gładkie koszule w kolorach białym, bladoróżowym lub błękitnym. Nie tylko unikniemy wtedy niedopasowania kolorystycznego ale dodatkowo uzyskamy szansę poeksperymentowania z kolorami i wzorami pozostałych części garderoby jak garnitur, oraz dodatków: muchy czy krawata. Krata i paski (w połączeniu powinien występować kolor biały), pozwolą na ubranie ciemnego garnituru z koszulą np. w niebiesko-białą kratkę, dzięki czemu strój nabierze świeżego i lekkiego wyglądu.
Krój koszuli – wyróżniamy slim, regular, comfort. Najmniej pożądane i polecane są koszule typu comfort – często jest problem z utrzymaniem ich wewnątrz spodni przez co kojarzą się z wyglądem niechlujnym. Radzimy wyeliminować je z eleganckich stylizacji. Koszule regular – są dopuszczalne, ale tylko wtedy, kiedy kształt naszej sylwetki nie pozwala na założenie koszuli typu slim. I tak naprawdę polecamy tylko krój slim. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – nadmiar zmarszczonego materiału w talii nie wygląda estetycznie, a elegancki mężczyzna podobnie jak kobiety powinien podkreślać talię i sylwetkę.
Materiał koszuli – w tej kwestii polecamy koszule wykonane w 100% z bawełny, z małym wyjątkiem na rzecz lnu (latem) oraz koszul jedwabnych.
Kołnierzyk koszuli dzielony jest ze względu na kształt na
- Spread – wyłogi rozstawione są szeroko; niepolecany bez krawata; idealny dla Panów o szczupłej twarzy.
- Kent – klasyczny krój, wyłogi bliżej siebie; również niepolecany bez krawata; odpowiedni dla mężczyzn o owalnej twarzy.
- Button down – typ kołnierzyka z charakterystycznymi guziczkami, jest dobrym rozwiązaniem dla stroju bez krawata, dzięki czemu unikniemy rozchodzenia się kołnierzyka; polecany dla każdego rodzaju twarzy.
Nie zapominajmy, że odkryta szyja nie zawsze wygląda elegancko. Tutaj najrozsądniejsze wydaję się wybranie wracającego do łask dodatku w postaci lekko zawiązanej chusty jedwabnej, znanej pod nazwą fular. Choć nie jest to stricte formalny element garderoby to klasyczna elegancja dopuszcza jego noszenie przy mniej oficjalnych okazjach czy na co dzień. Fular jedwabny tradycyjnie był gładki – jednobarwny lub w tzw. wzór paisey (wzór turecki). Aktualnie wybór wzoru fularu jedwabnego jest dużo szerszy i ciekawszy, ważne aby ostateczny efekt był elegancki i przemyślany.
Rozmiar koszuli dobieramy kierując się dwoma parametrami: szerokość kołnierzyka oraz wzrost. Ten pierwszy decyduje o szerokości nie tylko kołnierzyka, ale całej koszuli, a drugi o całkowitej długości koszuli i jej rękawów.
Jak sprawdzić czy dobrze dobrałem rozmiar koszuli?
- Po kołnierzyku – jeżeli możesz zapiąć ostatni guzik i nie ogranicza to ruchów głowy to rozmiar jest prawidłowy, ale sprawdź też czy nie ma dużej przerwy pomiędzy ciałem a kołnierzykiem.
- Po talii – materiału w talii nie może być zbyt dużo – koszula powinna być wpuszczona do spodni z jak najmniejszą liczbą zakładek i marszczeń. Z drugiej strony koszula nie może się opinać a guziki rozchodzić.
Aby poprawić wygląd koszuli za szerokiej w talii polecamy zastosowanie tzw. taliowania koszuli. Taliowanie możemy łatwo wykonać podczas ubierania się i niestety powtarzać za każdym razem, np. po wizycie w toalecie. Polega na zagięciu nadmiaru materiału wzdłuż jednego boku (pod pachą). Ze względu na krótkotrwały efekt takiego zabiegu, powstawanie zagnieceń materiału i przemieszczania się zakładki na plecy lepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u krawca lub próba domowej przeróbki (zwężenia) koszuli.
- Po rękawach, zwracamy uwagę na długość – przy wyprostowanych rękach powinny sięgać maksymalnie nadgarstka. Oraz na szerokość rękawa – pożądanym wyborem będzie mankiet lekko opinający nadgarstek. Pamiętamy również o tym, że rękaw koszuli powinien wystawać z marynarki maksymalnie na długość 1-2 cm.
Niezależnie od tego na jaką okazję chcemy kupić koszulę, ważne jest byśmy kierowali się zasadami i wskazówkami opisanymi powyżej. Eleganckie koszule męskie to obowiązkowy element garderoby w szafie każdego mężczyzny, który pragnie ubierać się z klasą.
Leave a reply