• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Migrena – najbardziej dokuczliwy ból głowy

Aż 72 godziny może trwać pulsujący ból głowy. To migrena, przewlekła choroba neurologiczna, która charakteryzuje się niezwykle uporczywymi objawami. Sami pacjenci potwierdzają, że migrenowy ból głowy jest jednym z najgorszych, jaki spotkał ich w życiu. Porównywany jest do przewlekłego bólu brzucha oraz zęba, czyli najbardziej znienawidzonych typów bólu.

Dlaczego cierpię na migrenę?
Chociaż ludzie cierpią z powodu migreny od tysiącleci, to medykom nadal nie udało się potwierdzić jednoznacznej przyczyny występowania tak silnego bólu głowy. Migrenowe bóle głowy mogą być dziedziczne. Wiadomo też na pewno, że częściej z powodu tej choroby cierpią kobiety – stanowią one nawet 75% zdiagnozowanych pod tym kątem pacjentów. Wszystko przez hormony.
Leczenie migreny dotyczy najczęściej osób po 40 roku życia, kiedy przypada rozwój choroby. Okazuje się, że silny ból głowy dopada znacznie częściej pacjentów, którzy borykają się z otyłością, nadwagą, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami snu, nadprodukcją serotoniny oraz niedoczynnością tarczycy.

Jak rozpoznać migrenę?
Ból przychodzi nagle i ma charakter napadowy. Pojawia się najczęściej tylko z jednej strony głowy. Sami pacjenci charakteryzują go jako tętniący, na tyle silny, że niejednokrotnie nie pozwala normalnie funkcjonować. Niestety leczenie migreny musi nastąpić natychmiast, bo ból będzie się nasilał i może trwać nieprzerwanie od kilkunastu minut do nawet 72 godzin.
Sam ból głowy to nie jedyny objaw migreny. Towarzyszy jej nierzadko światłowstręt, mdłości, brak apetytu, rozdrażnienie, obniżone samopoczucie. Chory niejednokrotnie nie jest w stanie normalnie funkcjonować, ból jest tak dokuczliwy, że w znacznym stopniu ogranicza aktywność pacjenta.

Czy mogę zapobiegać migrenie?
Nie da się zapobiegać migrenie. Napady bólu głowy pojawiają się nagle i mogą być cykliczne. Nie da się jednak przewidzieć, kiedy nastąpią. Przerwy pomiędzy kolejnymi atakami migreny mogą trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.
Pacjenci, którzy cierpią z powodu tej choroby, potrafią rozpoznać symptomy, świadczące o nadejściu bólu głowy, który powoduje migrena. Leki powinni zawsze być pod ręką, bo ich jak najszybsze zażycie pozwoli na łagodny przebieg tego ataku bólu.

Jak niwelować objawy migreny?
72 godziny wyjęte z życia to zbyt dużo, by można było pozwolić sobie na taką stratę. Na szczęście istnieje szereg domowych sposobów, dzięki którym może być poskromiona migrena. Leki farmaceutyczne, nierzadko dostępne bez recepty to kolejny sposób na to, by walczyć z migrenowym bólem głowy.
Przydaje się gorąca kąpiel, masaż głowy z uwzględnieniem okolic skroni, naprzemienne zimne i gorące okłady oraz przebywanie w zaciemnionym miejscu. Naturalnym lekarstwem może być również sen jednak trzeba przyznać, że chorym nie jest łatwo go zaznać w obliczu tak uporczywych objawów, jakie daje migrena. Leki, które powinny być zażyte natychmiast po odczuciu bólu głowy to te, które w swoim składzie zawierają ibuprofen, paracetamol albo kwas tolfenamowy.

Ciekawostka
Czy wiesz, że na migrenę cierpią nie tylko osoby dorosłe? Fakt, że ten rodzaj bólu głowy przytrafia się zwykle dojrzałym kobietom, ale mogą borykać się z nim również dzieci w wieku szkolnym, przedszkolnym, a nawet niemowlęta. W większości takich przypadków migrena jest dziedziczona.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter